DAJ CYNK

Anna Streżyńska: Mija czas taniego Internetu w Polsce [wideo]

17.04.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6398

Ważne 11

0

Według raportu opublikowanego przez Komisję Europejską, ceny dostępu do sieci są u nas jednymi z najwyższych w UE. Duzi dostawcy oferują coraz szybsze, ale i droższe łącza. To sprawia, że spada popyt na ich usługi, zyskać natomiast mogą mali dostawcy, którzy oferują tańszy, chociaż zwykle wolniejszy Internet.

Według raportu opublikowanego przez Komisję Europejską, ceny dostępu do sieci są u nas jednymi z najwyższych w UE. Duzi dostawcy oferują coraz szybsze, ale i droższe łącza. To sprawia, że spada popyt na ich usługi, zyskać natomiast mogą mali dostawcy, którzy oferują tańszy, chociaż zwykle wolniejszy Internet.

Przyczyną rosnących cen jest w znacznym stopniu wzrost prędkości oferowanej przez operatorów. Sprawia to, że najtańsze oferty są zastępowane droższymi i - przynajmniej oficjalnie - lepszymi.

Dobrym przykładem jest odejście od tanich ofert w Neostradzie i wprowadzenie na ich miejsce oferty do 10 Mb/s - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Anna Streżyńska, była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Cena tej usługi została podniesiona, gdyż według Neostrady pozwala ona na osiągnięcie prędkości 10 Mb/s. Także inni operatorzy działają według zasady "więcej dać i więcej wziąć". Jednak nie zawsze ten wzrost prędkości jest realny, a w każdym razie trudno go zmierzyć. Ta tendencja jest niekorzystna dla klientów, którzy nie chcą płacić za prędkość, której nie potrzebują.

Nawet bez podwyżek cen mamy znaczny problem z popytem na usługę internetową, a wzrost cen budowaniu tego popytu nie służy - zauważa Anna Streżyńska. Bardzo utrudnia to realizację unijnej Europejskiej Agendy Cyfrowej, której celem jest osiągnięcie stuprocentowego popytu na szybkie usługi internetowe - 30 czy 100 Mbps. Nie uważam tego dokumentu za dobry, z uwagi na jego socjalistyczny charakter. Tym niemniej rząd zobowiązał się do jego realizacji. W Polsce popyt na szybki Internet i tak jest niewielki. Chociaż zdaniem byłej prezes UKE nie powinniśmy tego demonizować. Tym bardziej, że badania pokazują, że ok. 70% gospodarstw domowych korzysta z Internetu. Coraz częściej jednak klienci rezygnują z sieci stacjonarnej i przenoszą się do sieci komórkowych, gdzie dostępne są tańsze pakiety.

Ludzie w coraz większym stopniu korzystają z Internetu, by mieć np. dostęp do maila do celów zawodowych, ale ciągle niewielki procent społeczeństwa użytkuje go w pełny sposób, będąc online przez cały czas i korzystając ze wszystkich zasobów serwisów sieciowych - mówi Streżyńska. W 2011 roku zaledwie kilkanaście procent społeczeństwa wskazywało na cenę za usługi operatorów jako źródło braku popytu na szybki Internet. Teraz ilość ta jest zapewne większa, jednak nie jest to jedyna przyczyna stosunkowo niewielkiego popytu.

Wówczas blisko połowa badanych wskazała, że nie korzysta z Internetu, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Często wskazywano też na koszty urządzeń końcowych, czyli komputera, smartfonu czy tabletu, ale również na brak dostępności technicznej.

Zdaniem Anny Streżyńskiej nie powinniśmy spodziewać się spadków cen u głównych dostawców w najbliższym czasie. Wręcz przeciwnie - będą one nadal rosły. Być może sytuację poprawią mali operatorzy, którzy zaoferują niższe ceny, ale za to wolniejsze łącza. Z całą pewnością będą usługi różnych operatorów, innych niż operator główny, którzy wypełnią tę niszę i zaoferują niższe ceny niż w sieciach głównych operatorów. Zaczynaliśmy w takim momencie, kiedy Neostrada przekraczała 100 zł i pojawili się mali dostawcy internetu, którzy zaoferowali 40-50 zł, ale trzeba pamiętać, że kosztem znacznie gorszej techniki, z reguły radiowej. Klient będzie więc miał wybór - kiepska technika, niskie ceny albo wysokie technologie i wysokie ceny - twierdzi była prezes UKE.

W Polsce zarejestrowanych jest 7 tys. operatorów, z których około połowa faktycznie funkcjonuje. Sześćdziesięciu z nich można uznać za przedsiębiorstwa działające na dużą skalę.

Na rynku mają też miejsce konsolidacje, z których powstają ogólnokrajowe grupy. Można powiedzieć, że jest ich obecnie sześć, jeśli weźmiemy pod uwagę duże kablówki, Netię i operatorów komórkowych. To między nimi toczy się największa walka o klienta - twierdzi Anna Streżyńska.

W jej opinii, nie pojawią się tu już nowi gracze detaliczni. Jeśli będą powstawały nowe podmioty, to będą raczej skupiały się na budowie i udostępnianiu infrastruktury.Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
35. ~derka34
0

2013-04-20 11:44:21

Czemu nikt nie pisze o wypowiedzi byłej pani prezes UKE? Zapytana o to, co wg niej będzie się działo na rynku w najbliższym półroczu odpowiada" ...niewątpliwie dużym skokiem będzie wprowadzenie LTE w ofercie T-Mobile. Jeżeli operator wprowadzi taką usługę w zaplanowanym przez siebie czasie może dojść do dalszego napływu bazy klientów blueconnect..." - tekst z blogu dziennikarza - Gorczyńskiego. W dalszej części wywiadu czytamy, że taka oferta mogłaby spowodować odpływ klientów z konkurencji, a co za tym idzie - wzmocnienie wizerunku T-Mobile na rynku w stosunku do konkurencji. Przynajmniej była pani prezes nie stoi na obronie Play, tak jak to robi Gaj.

Odpowiedz

34. ~GMOniszczyDNA
0

2013-04-18 17:36:02

W polsce jest tanio bo np w chicago za 3 mbity dsl w att jest 25 dolarow na poczatek a pozniej 45 dolarow, kablowka z comcast jest 60 dolarow za 20 mbitow, w dsl att ping jest kolo 30 ms wlasnie sprawdzalem a na komorce z att mam 140 ms wiec nie najlepiej...

Odpowiedz

33. ~elf
0

2013-04-18 00:25:17

31. To jest akurat proste. Anna Streżyńska zatrzymała inwestycje innych operatorów, np. Netii. Przyzwyczaiła ich, że nie muszą nic robić, bo przecież mogą wejść na sieć TP na warunkach regulowanych. TP przy inwestycjach i wyliczeniach ich zwrotu bierze też pod uwagę ceny hurtowe = zwrot po 30 latach i więcej. Poczytaj blog Karola Wieczorka jak to marudzi, że na sieci tp spadły im marże, może skłoni to operatorów do rozbudowy własnej sieci.

Odpowiedz

32. ~Kemp
0

2013-04-17 22:15:30

Inteligencja i wizje które się sprawdzają, P. Streż. jest The best

Odpowiedz

31. ~
1

2013-04-17 19:38:49

Co za osioł zminusował post #11. 100% racji w nim jest. Dlaczego za 2 Mb/s ( w praktyce 1,3Mb/s) jest taka sama cena jak za 10Mb/s? Przecież to złodziejstwo i wykorzystywanie pozycji monopolisty. Zero inwestycji i kasujemy jak za zboże lud tubylczy w myśl zasady "Im gorzej tym drożej".

Odpowiedz

30. Barton
0

2013-04-17 17:52:08

@26. Na HSPA z Play na smartfonie mam przeważnie 40-50 ms.

Odpowiedz

29. ~adaśko
0

2013-04-17 16:31:12

27. trochę minąłeś się z odpowiedzią, bo ja pisałem o jakości swojego internetu, a nie o tym kto jaki potrzebuje. Mój wpis miał na celu przekonanie innych, że 60 zł za 10 MB/s to wcale nie taka zła cena w porównaniu do tego co ja mam.

Odpowiedz

28. ~...
0

2013-04-17 14:32:46

@roman zastanów się czemu w Irlandii jest tak drogi internet. Irlandia jest fatalnym przykładem, nieadekwatnym do sytuacji w Europie.

Odpowiedz

0

2013-04-17 14:16:04

26@ widzisz. Nie każdy internet potrzebuje do grania czy ściągania. Większość ludzi potrzebuje tylko do poczty, kontaktów i stron www a nie grania. Jakby tak nie było, to internet mobilny nie miałby szans. Dla zwykłego użytkowania 20 czy 300 pingu nie robi wielkiej różnicy a brać internet 10-20 mega za 80-100 zł wtedy nie ma sensu. Wielu osobom wystarczy nawet 1 mega lecz takich usług praktycznie na kablu już nie ma.

Odpowiedz

26. ~adaśko
1

2013-04-17 13:44:15

Jeżeli uważacie, że macie drogi internet to ja dla porównania mam 2 Mb/s za 51 zł (radiówka). Na dodatek mam takie skoki prędkości i przede wszystkim pingu, że używanie go do ściągania gier na Steam i grania online jest często niemożliwe. Tu pytanie do Was: jaki ping ma mobilny internet? Szczególnie LTE od Polsatu/Plusa by mnie interesował...

Odpowiedz

25. ~roman
1

2013-04-17 12:47:59

Co za kłamstwa! Ceny internetu w PL jedne z najwyższych w Europie? W PL internet jest taniutki, bo poniżej 100zł można przebierać w szybkich ofertach. W Irlandii natomiast ceny są bardzo wysokie, bo średnia cena to 40 euro za przeciętną prędkość z limitem na pobieranie danych na dodatek. Limit na pobieranie to standard i mało który operator go nie ma. Na dodatek wielu operatorów w godzinach wieczornych oferuje max. 1/4 prędkości łącza, bo takie tutaj zacofanie.

Odpowiedz

-1

2013-04-17 12:33:17

Ja akurat na podwyżki w UPC nie narzekam. 25 Mb/s to akurat na jedno gospodarstwo domowe, gdzie używa się kilku laptopów po wi-fi. Kiedyś za taką opcje musiałbym zapłacić dużo drożej, a tak tylko 5 zł więcej. W dodatku na umowie na czas nieokreślony, bez żadnych e-faktur i co za tym idzie bez kupy spamu od operatora kablowego. Jak mi w przyszłości dadzą propozycje 50 Mb/s za 5zł więcej, to też się nie pogniewam. Tym bardziej że w porównaniu do starej neostrady to i jakościowo lepiej i taniej.

Odpowiedz

23. ~
-1

2013-04-17 12:09:34

@20 W porównaniu do przeszłości 60 zł nie jest drogo, ale teraz mamy 2013 rok. Kablówki mają niższe ceny i wiele z nich oferuje bez magicznego DO. Ty masz DO 10 Mb/s i masz 8 Mb/s to się ciesz. Wielu mam 1 -2 Mb/s a to wtedy 60 zł to jest ogromna drożyzna. Ty potrzebujesz telefonu stacjonarnego, wielu w obecnych czasach nie potrzebuje a żeby mieć neostradę trzeba płacić opłatę za utrzymanie linii i już cena wyższa. Pakiet TV podstawowy Orange ma jakieś 40% kanałów obcojęzycznym . Dodać jeszcze jakieś TV trwam, tv religia, mango tv itp.. i opłaci się lepiej korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej niż płacić komuś za tvp 1, tvn, polsat...

Odpowiedz

22. ~adamabdul
0

2013-04-17 11:49:03

Kobieta bardzo dobrze mówi. Ale jaka jest przyczyna takiej polityki TPSA? Całkowicie nietrafiona polityka rządu ze sprzedawaniem tej firmy hegemona w prywatne ręce, w skutek czego nadal jest to potwór blokujący w rzeczywistości dostęp do internetu. Niby zaczynaliśmy z neostradą od 100 zł ale teraz przecież nadal tak jest. Przecież opłata za utrzymanie łącza istnieje nadal. Chyba frajer by to płacił, lepiej wybrać najtańszy telefon. i wtedy opłata nominalnie zbliżona jest do stówy. Czyli zero spadku cen.

Odpowiedz

21. ~...
0

2013-04-17 11:40:15

@Pooh jesteś niesamowicie urobionym klientem, wręcz ideał dla usługodawców. Cieszysz się, że coś kosztuje "tylko" 60 zł, a nie np 200 zł. Coż za "dojrzałe" podejście. Dla Ciebie więc wszystko jest tanio, nawet jak bez wazeliny Cię ... i jeszcze sprawia Ci to frajdę. Daleko zajdziesz!

Odpowiedz