DAJ CYNK

Android jest w 19 tys. różnych urządzeń na rynku

25.08.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3343

Ważne 3

3

Android jest obecnie bardzo popularnym systemem. Znajdziemy go zarówno w topowych smartfonach, tabletach, jak i prostych urządzeniach, niekoniecznie ściśle związanych z telekomunikacją.

Android jest obecnie bardzo popularnym systemem. Znajdziemy go zarówno w topowych smartfonach, tabletach, jak i prostych urządzeniach, niekoniecznie ściśle związanych z telekomunikacją.

Z raportu IDC wynika, że Android jest zdecydowanie najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym w smartfonach. Ale nie tylko samymi smartfonami Android stoi. Na rynku znajduje się obecnie 18796 różnych urządzeń z tym systemem, co w porównaniu z poprzednim rokiem daje wzrost aż o 60%. W ubiegłym roku było to 11868 urządzeń, ale w porównaniu z rokiem 2012 wzrost jest ogromny, kiedy to na rynku było 3997 urządzeń z zielonym robotem. Liderem w ilości urządzeń z Androidem jest Samsung, do którego należy aż 43% rynku. Dodatkowo, aż 12 z 13 najpopularniejszych urządzeń wyszło spod ręki koreańskiego producenta. Pomimo spadku w porównaniu z ubiegłorocznymi 47,5% przewaga Samsunga nad resztą graczy na rynku jest nadal ogromna.

Duża ilość urządzeń, to ogromne wyzwanie dla developerów, którzy mają przed sobą prawie 19 tys. różnych urządzeń, dla których trzeba stworzyć aplikacje, a w dodatku muszą być one jednocześnie odpowiednio zoptymalizowane. Dodatkowym problemem jest bardzo duża fragmentacja, jeśli chodzi o wersje systemu operacyjnego. Z najnowszej odsłony Androida - KitKat (4.4) korzysta obecnie 20,9% urządzeń. Starszy Jeally Bean posiada kolejno 26,5% urządzeń dla wersji 4.1, 19,8% dla wersji 4.2 i 7.9% dla wersji 4.3. Ice Cream Sandwitch (4.0.3 - 4.0.4) jest zainstalowany na 10,6% urządzeń, Gingerbread (2.3.3 - 2.3.7) na 13,6%, a Froyo (2.2) na 0,7%. Dla porównania pod kontrolą 7 wersji iOS pracuje 91% urządzeń z tym systemem, 8% w wersji 6 i tylko 1% posiada starszą wersjęsystemu.

Ale kłopotliwa różnorodność Androida, to nie tylko różne wersje systemu. Dochodzą do tego duże ilości funkcji smartfonów, których z roku na rok jest coraz więcej. Dla przykładu ostatni flagowy model Samsunga, Galaxy S5, wymuszał na systemie obsługę 19 różnych czujników i modułów. Od podstawowych, takich jak aparat, Wi-Fi, czy Bluetooth, po czytnik linii papilarnych. Żeby tego było mało, Android musi zostać dopasowany do całej palety przeróżnych ekranów, różniących się od siebie przekątną i rozdzielczością, jak również nakładek producentów, od Touch Wizza, po HTC Sense.

Pełny raport wraz z animowanymi tabelami przedstawiającymi różnorodność systemu Android dostępny jest na stronie opensignal.com

Źródło tekstu: Opensignal

Komentarze
Zaloguj się