DAJ CYNK

Atak na pieniądze Polaków. W parę chwil naciągają na grube kwoty

Anna Rymsza

Bezpieczeństwo

Atak na pieniądze Polaków. W parę chwil naciągną cię na grube kwoty

Przestępcy mogą podszyć się pod dowolny numer telefonu. Ostatnio straszą Polaków Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego.

Niewiele jest stałych rzeczy w życiu, ale jedną z nich jest to, że oszuści polują na pieniądze Polaków. Nowa strategia obejmuje podszywanie się pod urzędników z poważnej instytucji: Komisji Nadzoru Finansowego.

KNF przypomina: transakcje to nie u nas

Konkretnie oszuści próbują wyłudzić pieniądze, podając się za pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Jako że dane o pracownikach UKNF są publicznie dostępne, podają się za osoby wymienione na stronie KNF. Są oczywiście w stanie fałszować swój numer telefonu, by odbierający myślał, że naprawdę dzwoni pracownik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Na liście numerów, z których korzystają złoczyńcy, jest nawet infolinia Elektronicznego Systemu Przekazywania Informacji (ESPI).

Celem jest oczywiście przekonanie rozmówcy, by podał swoje dane, umożliwiające przeprowadzenie transakcji finansowych lub żeby sam taką transakcję zlecił. W tym celu wykorzystują autorytet Komisji Nadzoru Finansowego. Warto więc pamiętać, że pracownicy Urzędu KNF prowadzą nadzór, jak wskazuje nazwa. Nie przeprowadzają transakcji, nie pośredniczą w nich, nie domagają się zapłaty w niczyim imieniu.

Zobacz: Pułapka w Google. Wpiszesz zbyt dużo i oszczędności znikają

Przed nową falą oszustw przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) w mediach społecznościowych:

Dzwoni Urząd KNF. Co robić?

Specjaliści z CSIRT KNF podają, jak uniknąć utraty pieniędzy. Ostrożność to pierwszy krok w kierunku bezpieczeństwa Twoich finansów. Jeśli dane osoby dzwoniącej i numer telefonu zgadzają się z informacjami podanymi na stronie KNF, dopytaj, w imieniu jakiego podmiotu dzwoni. Zapisz te dane i się rozłącz. Następnie zadzwoń na infolinię instytucji, na którą powołuje się osoba dzwoniąca i upewnij się, że rzeczywiście próbują do Ciebie dotrzeć.

Przy tym pamiętaj, że nadzór KNF nigdy nie ingeruje w relacje podmiotów z klientami, a tym bardziej nie pośredniczy w transakcjach. Jeśli masz choćby cień wątpliwości – zgłoś próbę wyłudzenia Policji. Im szybciej, tym lepiej.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Trineso i MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Źródło tekstu: CSIRT KNF

Przewiń w dół do następnego wpisu