DAJ CYNK

Atak na pieniądze Polaków. W parę chwil naciągają na grube kwoty

Anna Rymsza

Bezpieczeństwo

Atak na pieniądze Polaków. W parę chwil naciągną cię na grube kwoty

Przestępcy mogą podszyć się pod dowolny numer telefonu. Ostatnio straszą Polaków Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego.

Dalsza część tekstu pod wideo
 

Niewiele jest stałych rzeczy w życiu, ale jedną z nich jest to, że oszuści polują na pieniądze Polaków. Nowa strategia obejmuje podszywanie się pod urzędników z poważnej instytucji: Komisji Nadzoru Finansowego.

KNF przypomina: transakcje to nie u nas

Konkretnie oszuści próbują wyłudzić pieniądze, podając się za pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Jako że dane o pracownikach UKNF są publicznie dostępne, podają się za osoby wymienione na stronie KNF. Są oczywiście w stanie fałszować swój numer telefonu, by odbierający myślał, że naprawdę dzwoni pracownik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Na liście numerów, z których korzystają złoczyńcy, jest nawet infolinia Elektronicznego Systemu Przekazywania Informacji (ESPI).

Celem jest oczywiście przekonanie rozmówcy, by podał swoje dane, umożliwiające przeprowadzenie transakcji finansowych lub żeby sam taką transakcję zlecił. W tym celu wykorzystują autorytet Komisji Nadzoru Finansowego. Warto więc pamiętać, że pracownicy Urzędu KNF prowadzą nadzór, jak wskazuje nazwa. Nie przeprowadzają transakcji, nie pośredniczą w nich, nie domagają się zapłaty w niczyim imieniu.

Zobacz: Pułapka w Google. Wpiszesz zbyt dużo i oszczędności znikają

Przed nową falą oszustw przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) w mediach społecznościowych:

Dzwoni Urząd KNF. Co robić?

Specjaliści z CSIRT KNF podają, jak uniknąć utraty pieniędzy. Ostrożność to pierwszy krok w kierunku bezpieczeństwa Twoich finansów. Jeśli dane osoby dzwoniącej i numer telefonu zgadzają się z informacjami podanymi na stronie KNF, dopytaj, w imieniu jakiego podmiotu dzwoni. Zapisz te dane i się rozłącz. Następnie zadzwoń na infolinię instytucji, na którą powołuje się osoba dzwoniąca i upewnij się, że rzeczywiście próbują do Ciebie dotrzeć.

Przy tym pamiętaj, że nadzór KNF nigdy nie ingeruje w relacje podmiotów z klientami, a tym bardziej nie pośredniczy w transakcjach. Jeśli masz choćby cień wątpliwości – zgłoś próbę wyłudzenia Policji. Im szybciej, tym lepiej.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Trineso i MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Źródło tekstu: CSIRT KNF