Przestępcy mogą podszyć się pod dowolny numer telefonu. Ostatnio straszą Polaków Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego.
Niewiele jest stałych rzeczy w życiu, ale jedną z nich jest to, że oszuści polują na pieniądze Polaków. Nowa strategia obejmuje podszywanie się pod urzędników z poważnej instytucji: Komisji Nadzoru Finansowego.
Konkretnie oszuści próbują wyłudzić pieniądze, podając się za pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Jako że dane o pracownikach UKNF są publicznie dostępne, podają się za osoby wymienione na stronie KNF. Są oczywiście w stanie fałszować swój numer telefonu, by odbierający myślał, że naprawdę dzwoni pracownik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Na liście numerów, z których korzystają złoczyńcy, jest nawet infolinia Elektronicznego Systemu Przekazywania Informacji (ESPI).
Celem jest oczywiście przekonanie rozmówcy, by podał swoje dane, umożliwiające przeprowadzenie transakcji finansowych lub żeby sam taką transakcję zlecił. W tym celu wykorzystują autorytet Komisji Nadzoru Finansowego. Warto więc pamiętać, że pracownicy Urzędu KNF prowadzą nadzór, jak wskazuje nazwa. Nie przeprowadzają transakcji, nie pośredniczą w nich, nie domagają się zapłaty w niczyim imieniu.
Zobacz: Pułapka w Google. Wpiszesz zbyt dużo i oszczędności znikają
Przed nową falą oszustw przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) w mediach społecznościowych:
Uwaga!
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) March 16, 2023
Otrzymujemy zgłoszenia o oszustach podszywających się pod pracowników @UKNF! Urząd nigdy nie uczestniczy ani nie pośredniczy w realizacji transakcji finansowych pomiędzy klientem a instytucją finansową.
Przypomniany: przestępcy są w stanie podszyć się pod dowolny numer! pic.twitter.com/tKdamSFgey
Specjaliści z CSIRT KNF podają, jak uniknąć utraty pieniędzy. Ostrożność to pierwszy krok w kierunku bezpieczeństwa Twoich finansów. Jeśli dane osoby dzwoniącej i numer telefonu zgadzają się z informacjami podanymi na stronie KNF, dopytaj, w imieniu jakiego podmiotu dzwoni. Zapisz te dane i się rozłącz. Następnie zadzwoń na infolinię instytucji, na którą powołuje się osoba dzwoniąca i upewnij się, że rzeczywiście próbują do Ciebie dotrzeć.
Przy tym pamiętaj, że nadzór KNF nigdy nie ingeruje w relacje podmiotów z klientami, a tym bardziej nie pośredniczy w transakcjach. Jeśli masz choćby cień wątpliwości – zgłoś próbę wyłudzenia Policji. Im szybciej, tym lepiej.
Źródło zdjęć: Trineso i MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock
Źródło tekstu: CSIRT KNF