Zegarki z Wear OS będą działać dłużej. Qualcomm szykuje nowy chip
Qualcomm pracuje nad nowym układem dla zegarków z Wear OS, który zastąpi leciwą już serię Snapdragon W5 Gen 1. Nowy chip może przynieść oczekiwaną przez użytkowników zmianę – dłuższy czas pracy.

Obecnie zegarki z systemem Google Wear OS napędzane są przez układy z rodziny Snapdragon W5 Gen 1 (wariant podstawowy i W5+ Gen 1), której premiera odbyła się równo trzy lata temu – w lipcu 2023. Chociaż w nowych modelach zegarków jak np. OnePlus Watch 3, układ robi dobrą robotę, a OnePlus zadbał jeszcze o wydłużony czas pracy, to jednak nie da się ukryć, że intensywnie używane zegarki z Wear OS wciąż mają problem z pokonaniem bariery dwóch, góra trzech dni działania, zwłaszcza w mniejszych, kobiecych wariantach. Duża w tym „zasługa” systemu Google, ale jest też miejsce na poprawę – nowy SoC.
Taka jednostka już jest opracowywana przez Qualcomma. Według informacji ujawnionych przez Android Authority, chip nosi nazwę kodową Aspen i jest oznaczany wewnętrznie jako SW6100. Obecnie znajduje się w fazie testów, a jego premiera przewidywana jest na 2026 rok. Można domniemywać, że będzie to układ Snapdragon W5 Gen 2, choć wymieniana jest też inna nazwa – W6 Gen 1.



Nowy układ ma być całkowicie przeprojektowany i bazować na konfiguracji rdzeni 1+4, z jednym rdzeniem ARM Cortex-A78 oraz czterema rdzeniami Cortex-A55. Choć są to architektury już niezbyt nowe, spodziewany jest wyraźny wzrost wydajności i efektywności energetycznej w porównaniu do poprzednich generacji. Chip ma być produkowany w technologii TSMC, a ulepszony kontroler pamięci RAM oraz obsługa LPDDR5X mają dodatkowo wydłużyć czas pracy na baterii. Wśród plotek pojawiają się także wzmianki o nowym koprocesorze, jednak szczegóły na jego temat pozostają nieznane.
W rozmowie z Android Central, Dino Bekis – wiceprezes i dyrektor generalny działu elektroniki noszonej w firmie Qualcomm – podkreślił, że kolejny chip będzie bardziej funkcjonalny i przystosowany do potrzeb Wear OS, z naciskiem na sztuczną inteligencję oraz rozwiązania znane z komputerów osobistych. Firma rozważa implementację rdzeni RISC-V lub Oryon, jednak na tym etapie nie wiadomo, czy powstający układ będzie korzystał właśnie z tych technologii.
Układy z rodziny Snapdragon W5 Gen 1 w porównaniu do starszej generacji przyniosły około 50-procentowy wzrost czasu pracy na baterii dzięki zastosowaniu procesu 4 nm. Najnowsze przecieki sugerują, że kolejna generacja może wykorzystywać jeszcze bardziej zaawansowany, 3-nanometrowy proces technologiczny, co powinno przełożyć się na dalszą poprawę wydajności i energooszczędności.