Steam podpięty prosto w mózg? Premiera chipa jeszcze w tym roku
Gabe Newell, współzałożyciel i szef Valve, firmy znanej z gier takich jak Half-Life czy platformy Steam, jeszcze w tym roku zaprezentuje urządzenie podpinane prosto do mózgu z autorskim chipem.

Szef Steama, póki co mówi o właściwościach terapeutycznych
Interfejsy mózg–komputer (BCI) od lat są w kręgu zainteresowań Newella. Teraz ogłosił on, że jego startup Starfish Neuroscience jeszcze w 2025 roku zaprezentuje swój pierwszy autorski chip do komunikacji z mózgiem.
Starfish nie zamierza na razie wprowadzać pełnego implantu, lecz opracowuje miniaturowy chip elektrofizjologiczny, który ma monitorować aktywność mózgu i stymulować wybrane obszary dla celów terapeutycznych.



Jak przekonują twórcy, rozwiązanie to ma być mniej inwazyjne niż obecne technologie, nie wymagać baterii i umożliwiać jednoczesny dostęp do wielu regionów mózgu. A to ostatnie jest kluczowe w leczeniu złożonych zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona.
To nie będzie duży sprzęt
Chip Starfish jest bardzo mały (2 × 4 mm), zużywa zaledwie 1,1 mW mocy podczas pracy i wyposażony jest w 32 elektrody oraz 16 kanałów do jednoczesnego rejestrowania sygnałów (18,75 kHz). Pozwala zarówno na odczyt sygnałów mózgowych, jak i ich stymulację, a wbudowane przetwarzanie cyfrowe umożliwia bezprzewodową transmisję danych nawet przy niskiej przepustowości. Sprzęt wyprodukuje tajwański TSMC korzystając z procesu technologicznego 55 nm.
W odróżnieniu od konkurencyjnego Neuralinka Elona Muska, który skupia się na pojedynczych obszarach mózgu (np. korze ruchowej), Starfish stawia na miniaturyzację i możliwość rozmieszczenia wielu implantów w różnych regionach. Takie podejście jest furtką do leczenia zaburzeń związanych z komunikacją między różnymi obszarami mózgu. Pierwsze testy medyczne ruszyć mają już pod koniec tego roku.
No dobrze, a kiedy gry?
Obecnie startup skupia się zdecydowanie na funkcjach medycznych, chce leczyć depresję, choroby neurodegeneracyjne czy zajmować się nowotworami mózgu, ale Gabe Newell nie ukrywa, że technologia BCI ma ogromny potencjał także w rozrywce. Wspominał nawet na jednym ze swoich wstąpień, że połączenie z korą ruchową czy wzrokową jest znacznie łatwiejsze, niż się wydaje”.
Zanim jednak przejdziemy do tej jakby nie patrzeć mocno inwazyjnej rozrywki, przed Starfishem jeszcze daleka droga. O firmie będzie prawdopodobnie jeszcze bardzo głośno w branży medycznej, wystarczy wspomnieć o innych innowacyjnych projektach, jak precyzyjna hipertermia do niszczenia guzów czy wspomagana robotycznie stymulacja mózgu w terapiach psychiatrycznych.