DAJ CYNK

Chińscy górnicy wyprzedają karty graficzne. Ceny niższe od rynkowych

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Ceny kart graficznych w dół. Chińczycy wyprzedają GPU

Chińscy górnicy, po tym jak rząd Państwa Środka uznał kryptowaluty za nielegalne, zaczęli wyprzedawać karty graficzne. Ceny są dużo niższe od rynkowych.

Chiny najpierw zakazały używana i handlu kryptowalutami, a następnie nakazały zamknięcia wszystkich kopalni. To doprowadziło do załamania rynku, w efekcie czego o kilkadziesiąt procent spadły ceny wszystkich kart graficznych, również w Polsce. Nadal daleko jest do powrotu do normalności, ale przynajmniej pojawiło się światełko w tunelu. W najbliższym czasie sytuacja może dodatkowo się poprawić, ponieważ chińscy górnicy zaczęli wyprzedawać GPU, które nie są im już potrzebne.

Zobacz: Ceny kart graficznych lecą na łeb na szyję. Możemy dziękować Chinom

Co z cenami kart graficznych?

Chiny to największy rynek wydobycia kryptowalut. Szacuje się, że górnicy z Państwa Środka odpowiadali za mniej więcej 70 procent światowego wydobycia cyfrowej waluty. Nic dziwnego, że wprowadzony przez rząd zakaz odbił się na cenach kart graficznych. Teraz górnicy zaczęli wyprzedawać GPU i żądane przez nich kwoty są dużo niższe, niż rynkowe. Dla przykładu GeForce'a RTX 3070 można kupić już za około 400 dolarów, a RTX 3060 Ti oraz RTX 3060 kosztują odpowiednio 309 oraz 244 dolary. Przy aktualnych cenach w sklepach brzmi to niemal jak okazja. Trzeba jednak pamiętać, że karty były uruchomione 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, co musiało się odbić na ich trwałości. Nawet jeśli miały obniżone napięcia.

Cała ta sytuacja jest ciekawa jednak z innego powodu. Taka wyprzedaż powinna pozytywnie wpłynąć na ceny nowych kart graficznych, dostępnych w sklepach. Powrót do normalności nie zajmie miesiąca czy dwóch, ale z każdym kolejnym tygodniem powinno być lepiej. Pamiętajcie jednak, że do górników trafiało - podobno - tylko około 25 procent wszystkich kart graficznych, więc nie są oni odpowiedzialni za całe zło. Nadal problemem jest produkcja układów scalonych. Nie można też zapominać o ogromnym popycie ze strony samych graczy.

Zobacz: Ceny kart graficznych coraz niższe. Pojawiło się światełko w tunelu?
Zobacz: Palit GeForce RTX 3070 JetStream OC – test mocnej karty graficznej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NVIDIA

Źródło tekstu: TechSpot

Przewiń w dół do następnego wpisu