Komputery chłodzone zmywaczem do paznokci. Jest przełom

Droższe w produkcji i gorsze w zwykłych zastosowaniach niż dotychczasowe rozwiązania, ale za to nieocenione w ekstremalnych warunkach.

Przemysław Banasiak (Yokai)
4
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Komputery chłodzone zmywaczem do paznokci. Jest przełom

Congatec, producent specjalizujący się w komputerach wbudowanych i projektach przetwarzania brzegowego, zaprezentował na targach Embedded World 2025 nowy układ chłodzenia oparty na ciepłowodach wypełnionych acetonem. Rozwiązanie to zostało stworzone z myślą o pracy w ekstremalnie niskich temperaturach, gdzie tradycyjnie stosowane płyny mogą zamarzać i uszkadzać zarówno układ chłodzący, jak i całe urządzenie.

Dalsza część tekstu pod wideo

To spory przełom, ale nie jest pozbawiony wad

Rurki cieplne wykorzystują proces parowania i skraplania cieczy do efektywnego odprowadzania ciepła z urządzenia. Większość dostępnych na rynku rozwiązań chłodzenia powietrznego również na nich bazuje, jednak są wypełnione przeważnie wodą. W normalnych warunkach sprawdza się ona najlepiej ze względu na wysokie ciepło parowania, ale w skrajnie niskich temperaturach nie jest dobrym wyborem, ponieważ zamarza w 0°C.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Congatec, zastosowanie acetonu pozwoliło na pracę w zakresie od -40°C do 85°C. Jest to ogromne ułatwienie przy projektowaniu systemów do zastosowań w miejscach takich jak arktyczne lub antarktyczne placówki badawcze, wysoko położone stacje przekaźnikowe czy chłodnie przemysłowe.

Producent podkreśla, że dzięki nowemu rozwiązaniu deweloperzy mogą korzystać z gotowych modułów COM (m.in. COMe, COM-HPC, COM-HPC mini) bez konieczności sięgania po kosztowne, niestandardowe projekty układów chłodzenia. Wkrótce ma być również dostępny specjalny adapter, umożliwiający dostosowanie systemu do potrzeb konkretnych aplikacji.

Nie należy jednak spodziewać się, że takie chłodzenie szybko stanie się standardem rynkowym. W zwykłych warunkach woda jest nadal tańsza, łatwiej dostępna i skuteczniejsza w odprowadzaniu większej ilości ciepła. Na ten moment rozwiązanie Congatec dla ekstremalnych temperatur nie jest jeszcze nawet oficjalnie widoczne w katalogu firmy.