Samsung pomoże osobom z zaburzeniami w widzeniu barw

Samsung zapowiedział wprowadzenie nowej funkcji do swoich telewizorów oraz monitorów. Tryb SeeColors pozwoli na wybranie różnych ustawień kolorów w zależności od rodzaju i stopnia zaburzenia widzenia barw. Zapewni to lepsze wrażenia wizualne dla takich użytkowników.

Marian Szutiak (msnet)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Samsung pomoże osobom z zaburzeniami w widzeniu barw

Tryb SeeColors zapewnia dziewięć skonfigurowanych fabrycznie ustawień wyświetlania obrazu, dzięki czemu użytkownik może wybrać optymalną dla siebie opcję. Funkcja dostosowuje poziomy nasycenia obrazu za pomocą trzech kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Ma to ułatwić użytkownikom rozróżnianie kolorów w zależności od rodzaju i stopnia zaburzenia widzenia barw.

Dalsza część tekstu pod wideo

Funkcja, która została wprowadzona po raz pierwszy w 2017 roku w formie aplikacji, pozwala osobom z zaburzeniami widzenia barw postrzegać je w sposób bliższy widzeniu zgodnemu z rzeczywistością. Tryb SeeColors będzie teraz wbudowany w menu ustawień telewizora czy monitora, dzięki czemu będzie można jeszcze łatwiej korzystać z tego rozwiązania. Użytkownicy, którzy zakupili już telewizory i monitory z oferty na 2023 rok (Neo QLED, QLED, OLED, Smart Monitor czy monitor Odyssey OLED G9), otrzymają aktualizację oprogramowania, która doda tryb SeeColors do menu dostępności.

Samsung pomoże osobom z zaburzeniami w widzeniu barw

Firma Samsung poinformowała również o uzyskaniu certyfikatu „Color Vision Accessibility” od instytutu TÜV Rheinland, w uznaniu zdolności trybu SeeColors do wzbogacenia doznań wizualnych u osób z dysfunkcjami wzroku. To wyróżnienie jest efektem zaangażowania koreańskiego producenta w ułatwianie konsumentom dostępu do treści w ramach wizji „Ekrany wszędzie, ekrany dla wszystkich”.

Tryb Relumino dla osób słabowidzących

Tryb SeeColors to nie jedyne tego typu ułatwienie. W tym roku po raz pierwszy na targach CES 2023 firma Samsung zaprezentowała tryb Relumino dla osób słabowidzących. Pozwoli on dopasować parametry obrazu tak, aby osoby z wadami wzroku mogły cieszyć się filmami pełnymi barw i kontrastów na telewizorze.

Do optymalizacji parametrów obrazu Relumino wykorzystuje opracowaną przez firmę Samsung sztuczną inteligencję. Dzięki niej możliwe jest dynamiczne obrysowywanie krawędzi elementów na ekranie i przywracanie równowagi kolorów, co wpływa na lepsze widzenie ludzi, obiektów i tekstu. Tryb jest dostępny w modelach telewizorów Neo QLED 4K: QN85C, QN90C, OLED: S90C, S95C i Neo QLED Excellence Line 8K: QN800C, QN900C na 2023 rok, połączonych ze źródłami sygnału przez port DTV lub HDMI.

Samsung pomoże osobom z zaburzeniami w widzeniu barw

Cieszymy się, że możemy wprowadzić dodatkowe funkcje ułatwień dostępu, w tym tryby SeeColors i Relumino, w naszej ofercie telewizorów i monitorów z 2023 r., by pomóc osobom z zaburzeniami widzenia barw i niedowidzącym. Podążając za wizją „Ekrany wszędzie, ekrany dla wszystkich”, będziemy nadal wprowadzać innowacje i przybliżać naszym konsumentom technologie integracyjne.

– powiedział Seokwoo Jason Yong, Executive Vice President of Visual Display Business w Samsung Electronics

Dla osób niesłyszących i niedosłyszących

Firma Samsung nie zapomniała także o ułatwieniach dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Świetnym przykładem jest wprowadzona w 2021 roku funkcja Powiększenie Okna Języka Migowego. W wybranych modelach telewizorów Samsung wykorzystano opracowany przez firmę algorytm sztucznej inteligencji, który automatycznie rozpoznaje język migowy i powiększa obraz tłumacza aż o 200%. Użytkownicy będą mogli również wybrać obszar ekranu, który chcą powiększyć, jak również zmodyfikować powiększony obraz tak, by lepiej widzieć szczegóły, takie jak pytania wyświetlane podczas teleturnieju czy tabele wyników prezentowane w czasie rozgrywek piłkarskich.

Co w przypadku, kiedy oglądamy telewizję z osobami niedosłyszącymi, którzy będą chcieli pogłośnić dźwięk, a dla pozostałych widzów będzie to niekomfortowe? Wtedy pomocne może okazać się rozwiązanie, takie jak Multi-output Audio. Osoby niedosłyszące będą mogły skorzystać z urządzenia łączącego się poprzez Bluetooth, by słuchać ścieżki dźwiękowej oglądanego filmu ze wzmocnionym dźwiękiem, nie zakłócając wrażeń pozostałych widzów. Na takim urządzeniu, które można połączyć bezpośrednio z telewizorem, użytkownik będzie mógł ustawić głośność na odpowiadającym mu poziomie.