Realme chwali się grafenowym chłodzeniem. Oto potencjał tej technologii

Nadchodzi przełom w technologii mobilnej. Polski oddział Realme zaprezentował wywiad z czołowymi polskimi autorytetami w dziedzinie badań nad grafenem – prof. dr. hab. inż. Mariuszem Zdrojkiem oraz dr. hab. inż. Włodzimierzem Strupińskim. Rozmowa, inspirowana zbliżającą się premierą smartfonów Realme z serii GT 7, rzuca światło na zastosowanie tego niezwykłego materiału w najnowszych urządzeniach, które jako pierwsze w branży wykorzystają innowacyjne rozwiązanie Graphene IceSense Design.

Marian Szutiak (msnet)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Realme chwali się grafenowym chłodzeniem. Oto potencjał tej technologii

Światowa premiera serii Realme GT 7 odbędzie się już 27 maja 2025 roku w Paryżu. Smartfony te zyskają miano pierwszych na rynku telefonów wyposażonych w grafenową powłokę IceSense. To rewolucyjny system chłodzenia, który wykorzystuje grafen – materiał o przewodności cieplnej nawet 10-krotnie wyższej niż tradycyjnie stosowane folie grafitowe. Zintegrowany z tylną obudową telefonu Graphene IceSense Design ma zapewnić efektywne, 360-stopniowe rozpraszanie ciepła, gwarantując stabilność i wysoką wydajność nawet podczas najbardziej intensywnego użytkowania.

Dalsza część tekstu pod wideo

W specjalnym materiale wideo, zrealizowanym na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej (CEZAMAT), polscy eksperci przybliżyli niezwykłe właściwości grafenu i jego rosnące znaczenie. Prof. Zdrojek i dr Strupiński omówili, jak polskie osiągnięcia w dziedzinie materiałów dwuwymiarowych przekładają się na konkretne innowacje w branży elektronicznej, czego przykładem jest nadchodząca seria Realme GT 7. Naukowcy zaprezentowali technologię produkcji grafenu, obalili popularne mity z nim związane oraz ocenili potencjalne korzyści płynące z zastosowania Graphene IceSense Design.

Grafen posiada unikalny zestaw właściwości, który daje wiele możliwości badań i zastosowań – stąd tak ogromne zainteresowanie, które trwa do dzisiaj.

prof. dr hab. inż. Mariusz Zdrojek, prodziekan ds. nauki i kierownik Pracowni Nanostruktur w Zakładzie Badań Strukturalnych na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej
Realme chwali się grafenowym chłodzeniem. Oto potencjał tej technologii

Cała sztuka polega na odpowiednim wykorzystaniu właściwości grafenu. Jeżeli faktycznie inżynierom realme udało się wytworzyć kompozyt, co jest niebagatelną sztuką, to powinno to spełniać właściwości odprowadzania ciepła, a dodatkowo może zwiększać wytrzymałość mechaniczną samej obudowy – może być cieńsza, lżejsza i bardziej odporna niż tradycyjne rozwiązania.

dr hab. inż. Włodzimierz Strupiński, adiunkt Pracowni Nanostruktur w Zakładzie Badań Strukturalnych na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej
Realme chwali się grafenowym chłodzeniem. Oto potencjał tej technologii

Co jeszcze wiemy o Rrealme GT 7

Nowe smartfony z serii Realme GT 7 mają wyróżniać się nie tylko kompozytem z włókna szklanego i grafenem. Producent zapowiada również pierwszą w branży kombinację potężnej baterii 7000 mAh z ultraszybkim ładowaniem 120 W. Co więcej, model Realme GT 7 będzie pierwszym smartfonem w Europie napędzanym układem MediaTek Dimensity 9400e.

Premiera serii Realme GT 7 ma być kolejnym krokiem firmy w realizacji strategii dostarczania innowacyjnych technologii na europejski rynek. Wywiad z polskimi naukowcami stanowi nie tylko unikalną okazję do zgłębienia tematu grafenu w elektronice, ale także podkreśla wkład polskiej nauki w rozwój globalnych innowacji.

Całą rozmowę z ekspertami można obejrzeć na kanale Realme Polska w serwisie YouTube (film dołączamy poniżej).