DAJ CYNK

AMD szykuje się do ofensywy. NVIDIA ma powód do obaw?

Przemysław Banasiak

Sprzęt

AMD szykuje się do ofensywy. NVIDIA ma powód do obaw?

Już niedługo doczekamy się wydajnych laptopów dla graczy z kartami graficznymi AMD. Czerwoni szykują się do premiery nowego, mobilnego Radeona RX 7000.

 

Najnowsze generacje kart graficznych w laptopach i komputerach stacjonarnych to rodziny AMD Radeon RX 7000 oraz NVIDIA GeForce RTX 4000. I jakby nie zaginać rzeczywistości to królem pod względem wydajności są Zieloni, którzy zostawiają Czerwonych daleko w tyle. To się jednak może niedługo zmienić.

AMD Radeon RX 7900M zadebiutuje 19 października

AMD szykuje się podobno do debiutu nowych mobilnych układów graficznych. Mowa o modelu Radeon RX 7900M, który będzie oparty na przyciętym rdzeniu Navi 31. Wydajność będzie więc niższa niż w Radeonie RX 7900 XT(X) dla komputerów stacjonarnych, ale wyższa niż w dotychczasowych GPU dla laptopów od AMD.

AMD Radeon RX 7900M ma korzystać z budowy modułowej, gdzie połączone zostaną litografie 5 nm i 6 nm. Powierzchnia rdzenia ma wynosić 304,5 mm2, a znajdziemy tam 4608 procesorów strumieniujących. Całość zostanie doprawiona 16 GB pamięci VRAM typu GDDR6 na 256-bitowej szynie danych.

AMD szykuje się do ofensywy. NVIDIA ma powód do obaw?

Aktualnie taktowania pozostają tajemnicą. Wiemy jednak, że dostaniemy 64 MB pamięci Infinity Cache, a współczynnik TGP ma wynosić 160 - 200 W. To sporo jak na GPU do laptopów. AMD Radeon RX 7900M ma zadebiutować jeszcze w tym miesiącu, a dokładniej 19 października.

Zobacz: ASUS szykuje płytę główną, którą będziesz mógł schłodzić wodą
Zobacz: Intel szykuje nową kartę graficzną. Ma być naprawdę tanio

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: AMD, Wccftech

Źródło tekstu: Wccftech, oprac. własne