DAJ CYNK

Procesory Intel Alder Lake przyniosą nawet 20-procentowy wzrost wydajności na wątek

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Intel Alder Lake-S

Wyciekły pierwsze informacje na temat 12. generacji procesorów Intela, znanych jako Alder Lake. Układy zadebiutują jeszcze w tym roku i przyniosą nawet 20-procentowy wzrost wydajności na jednym wątku.

Serwis VideoCardz dotarł do pierwszych informacji na temat procesorów Intel Alder Lake, które jeszcze w tym roku trafią do sprzedaży. Dla Intela mają to być układy pod wieloma względami przełomowe, między innymi z powodu litografii 10 nm (w końcu!) oraz hybrydowej budowy, która w założeniach przypomina mobilną architekturę big.LITTLE. To wszystko ma się przełożyć na duży wzrost wydajności, jak wynika z materiałów producenta.

Z ujawnionych grafik wynika, że Intel spodziewa się około 20-procentowego wzrostu wydajności na jednym wątku, w czym zasługa rdzeni Golden Cove oraz wspominanej litografii 10 nm SuperFin. Nie wiemy jednak, czy Niebiescy porównują moc do układów Rocket Lake, czy też Tiger Lake. Poza tym Intel przewiduje nawet dwukrotny wzrost wydajności w zadaniach wielowątkowych, co z kolei możliwe jest dzięki zastosowaniu rdzeni Gracemont. W tym miejscu warto przypomnieć, że rdzenie Gracemont to te energooszczędne, a Golden Cove o wysokiej wydajności.

Intel Alder Lake-S - specyfikacja procesorów

Z materiałów dowiadujemy się także o obsłudze PCI-Express 4.0 oraz 5.0, a także wsparciu dla pamięci RAM DDR4 i DDR5. Nie jest to pierwszy raz, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Procesory Intel Core 6. generacji również obsługiwały jednocześnie poprzednie (DDR3), jak i nowe (DDR4) pamięci RAM. Prawdopodobnie nowsze i szybsze pamięci DDR5 4800 MHz będą zarezerwowane tylko dla płyt głównych z wyższej półki, np. z chipsetem Z690. Poza tym procesory wykorzystają nową podstawkę LGA1700.

Intel 600 chipset - specyfikacja

Premiera zaplanowana jest jeszcze na ten rok, ale nie wiemy, czy dotyczy to wersji desktopowych, czy mobilnych. Tutaj musimy poczekać na oficjalną zapowiedź Intela.

Zobacz: Intel zapowiada dedykowane karty Intel Xe HPG dla graczy. Znamy datę prezentacji
Zobacz: NVIDIA GeForce Now drożeje i to aż dwukrotnie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: VideoCardz

Przewiń w dół do następnego wpisu