DAJ CYNK

Spalony GeForce RTX 4090? Twórcy wtyczki 12VHPWR umywają ręce

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Spalony GeForce RTX 4090? Twórcy wtyczki 12VHPWR umywają ręce

Organizacja odpowiedzialna za problematyczne złącze zasilania 12VHPWR wydała oświadczenie w sprawie ostatnich doniesień. PCI-SIG umywa ręce i zrzuca odpowiedzialność na producentów.

PCI-SIG to organizacja, która stoi za nowym złączem zasilania 12VHPWR. W związku z ostatnimi doniesieniami na temat spalonych kart GeForce RTX 4090 i pozwu, który został złożony w USA, postanowili oni wydać oświadczenie. Płynie z niego jasny przekaz — my nie jesteśmy niczemu winni, to wszystko producenci.

Oświadczenie PCI-SIG w sprawie 12HVPWR

Oświadczenie PCI-SIG otrzymaliśmy na naszą skrzynkę e-mailową. Organizacja pisze w nim między innymi o pozwie, który został złożony przeciwko firmie NVIDIA, a także producencie, który zgłosił problemy z bezpieczeństwem wtyczki 12VHPWR. Poza tym czytamy w oświadczeniu:

PCI-SIG pragnie uświadomić wszystkim członkom, którzy produkują, wprowadzają na rynek lub sprzedają technologie PCI-SIG (w tym złącza 12VHPWR) o potrzebie podjęcia odpowiednich i rozważnych środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika końcowego, w tym testowania zgłaszanych przypadków problemów z udziałem konsumentów, jak zarzucanego w wyżej wymienionym pozwie.

Przypomina się członkom, że specyfikacje PCI-SIG dostarczają niezbędnych informacji technicznych dla interoperacyjności i nie mają na celu odniesienia się do właściwego projektu, metod produkcji, materiałów, testów bezpieczeństwa, tolerancji bezpieczeństwa ani jakości wykonania. Wdrażając specyfikację PCI-SIG, członkowie są odpowiedzialni za projektowanie, wytwarzanie i testowanie, w tym testowanie bezpieczeństwa, swoich produktów.

W skrócie PCI-SIG mówi, że oni tylko zaprojektowali nowe złącze, ale za wszelkie problemy z nim związane odpowiedzialność ponoszą producenci. Z jednej strony takie podejście może dziwić. Organizacja powinna bliżej przyjrzeć się sprawie i sprawdzić, czy sam projekt nie jest wadliwy. Z drugiej strony nie ma też czemu się dziwić. Przecież wiele testów pokazuje marną jakość wykonania wtyczek 12VHPWR, a za to PCI-SIG rzeczywiście nie może brać odpowiedzialności.

Chociaż liczba spalonych kart GeForce RTX 4090 nadal jest niewielka wobec wszystkich wyprodukowanych egzemplarzy, to sprawa i tak bulwersuje. Podobne problemy są po prostu niedopuszczalne. Poza tym nie można wykluczyć, że z czasem uszkodzonych egzemplarzy będzie coraz więcej. Nie wiadomo, jak wtyczki 12VHPWR zachowują się w dłuższym okresie.

Zobacz: GeForce RTX 4090. Prosta zmiana ustawień działa cuda
Zobacz: GeForce RTX 4080 bije rekord świata. Ten wynik trudno będzie pobić

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: własne

Przewiń w dół do następnego wpisu