DAJ CYNK

Ten producent mnie zaskoczył. Tak powinno robić się laptopy

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Ten producent mnie zaskoczył. Tak powinno robić się laptopy

Targi Computex 2023 są już dawno za nami, a redakcja Telepolis wróciła do Polski. Jeden z producentów zasługuje jednak na większe uznanie. Chodzi o firmę MSI.

 

Na przełomie maja i czerwca odbywały się na Tajwanie targi Computex 2023. Oczywiście nie zabrakło tam również redakcji Telepolis, która przemierzała dla Was stanowiska różnych producentów i informowała o nowościach. Wśród nich nie zabrakło wyjątkowego laptopa, owocu współpracy MSI x Mercedes.

MSI stawia na nowe technologie, w tym sztuczną inteligencję

Na stoisku Tajwańczyków spędziliśmy dłuższą chwilę by przyjrzeć się wszystkim sprzętom oraz porozmawiać z ludźmi odpowiedzialnymi za projektowanie laptopów. MSI chwaliło się oczywiście nowościami w swojej ofercie jak Creator Z17 HX Studio, Raider GE78 HX, Commercial 14, Alpha 17 czy Prestige 16. Wszystkie z nich napędzane najnowszymi i najwydajniejszymi podzespołami jak procesory Intel Core 13. generacji, AMD Ryzen 7000 czy karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 40 Laptop.

Moim zdaniem na większą uwagę zasługuje co innego - różnorodność oferty Tajwańczyków. MSI ma bowiem w swoim portfolio nie tylko maszyny dla graczy czy sprzęt typowo biurowy, ale również prawdziwe stacje robocze oraz lekkie serie biznesowe i laptopy dla twórców treści. Wszystkie z nich z wyjątkowymi rozwiązaniami.

Ten producent mnie zaskoczył. Tak powinno robić się laptopy

Przykładowo laptopy projektowane dla biznesu cechują się nie tylko poważniejszą, bardziej stonowaną stylistyką, ale również oferują szereg zabezpieczeń. Od tych popularniejszych jak logowanie twarzą, po bardziej unikatowe - czytnik linii papilarnych, odblokowywanie komputera smartfonem (NFC) i wbudowany czytnik Smart Card. Są też dostępne w mniejszych i lżejszych wariantach (13" i 14" oraz masa poniżej 1 kilograma).

Ten producent mnie zaskoczył. Tak powinno robić się laptopy

Wyższe serie gamingowe to nie tylko topowa wydajność, wydajne układy chłodzenia czy bogate RGB LED. Wspomniany wcześniej MSI Raider GE78 HX wyposażono w tak zwany "Smart Touchpad". Jest to zdecydowanie większy od klasycznego gładzik, który wyposażono w programowalne przyciski. Pozwalają one szybko i wygodnie korzystać z konkretnych funkcji jak regulacja podświetlenia, głośności, bluetooth czy kamery internetowej lub tworzyć własne makra. I to wszystko bez wychodzenia z gry.

Ten producent mnie zaskoczył. Tak powinno robić się laptopy

Jednak większość graczy zainteresują zapewne nieco tańsze serie od MSI jak rodziny Cyborg i Sword. To złoty środek między wydajnością i funkcjonalnością, a niskimi cenami. Producent ogranicza to, co większość osób faktycznie często stawia na dalszym planie - fikuśne zdobienia czy podświetlenie RGB LED, zostawiając to co najważniejsze jak wygodna klawiatura, wydajne podzespoły i niskie temperatury pod obciążeniem.

Ten producent mnie zaskoczył. Tak powinno robić się laptopy

Tajwański gigant podkreślał w rozmowie z nami, że każdy z modeli w ich ofercie jest przed premierę dokładnie badany i dostrajany, tak by uwolnić pełen potencjał i uprzyjemnić granie w gry AAA. Warto więc pamiętać, że współczynnik TGP to nie jest jedyna miara wydajności. Bowiem źle dobrany może oznaczać zbyt wysokie temperatury, a więc zbijanie taktowań i w efekcie niższą wydajność niż model z teoretycznie większym TGP.

Ten producent mnie zaskoczył. Tak powinno robić się laptopy

Podsumowując MSI to jeden z tych producentów, który doskonale wie co robi. Widać, że firma bierze sobie do serca uwagi konsumentów oraz recenzentów i próbuje wprowadzać je w życie. Moim zdaniem aktualnie nie ma osoby, która by nie znalazła czegoś dla siebie w ofercie Tajwańczyków.

Zobacz: Mercedes zaskakuje współpracą. Powstanie luksusowy laptop
Zobacz: Jaki komputer do gier i pracy? Gotowe zestawy na czerwiec 2023

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis/Przemysław Banasiak, MSI

Źródło tekstu: oprac. własne