DAJ CYNK

Ceny kart graficznych jeszcze bardziej w górę. Winne pamięci

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Ceny kart graficznych jeszcze bardziej w górę. Winne pamięci

Ceny kart graficznych są wysokie przede wszystkim z powodu ogromnego popytu, za którym nie nadąża podaż. Jednak wkrótce mogą być jeszcze wyższe i to nawet gdy sytuacja wróci do normalności. Wszystkiemu winne będą pamięci VRAM.

Ceny kart graficznych są, jakie są i nie ma sensu dłużej się nad tym rozwodzić. Sytuacja jest coraz gorsza i przez najbliższe miesiące raczej nie ulegnie poprawie. Szkoda, że złe informacje na tym się nie kończą. Wygląda na to, że wkrótce ceny mogą jeszcze bardziej wzrosnąć, a wszystkiemu winne są pamięci VRAM.

Zobacz: Microsoft ujawnił nazwę nowego Windowsa? Nie będzie to Windows 11

Ceny kart graficznych znowu w górę

TrendForce przewiduje, że w najbliższym czasie wzrosną ceny pamięci DRAM, a przede wszystkim GDDR6/X, które są wykorzystywane dzisiaj niemal we wszystkich modelach kart graficznych. Firma spodziewa się podwyżki o 8-13%, która będzie miała przełożenie na cenę produktu końcowego. Co gorze, to już kolejny wzrost w ciągu kolejnego kwartału. W porównaniu z końcówką 2020 roku ceny DRAM są o kilkadziesiąt procent wyższe.

Ceny pamięci DRAM
fot. TrendForce

Czym jest to spowodowane? Jest kilka czynników, które mają na to wpływ. Po pierwsze, ogromne zainteresowanie kartami graficznymi zarówno ze strony górników, jak i graczy. Po drugie, problemy z produkcją wielu układów scalonych. Po trzecie, winne są także NVIDIA, Sony oraz Microsoft. Firmy te mają pierwszeństwo przed wieloma innymi producentami z powodu kart graficznych oraz konsol nowej generacji, które również wykorzystują pamięci GDDR6. Z tego powodu pozostali muszą płacić więcej.

W tym momencie tego wzrostu prawdopodobnie i tak nie odczujemy, bo ceny karty graficznych są kilkukrotnie wyższe od rekomendowanych. Niewykluczone jednak, że w momencie powrotu do względnej normalności poszczególne modele i tak będą o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych droższe niż byłyby teraz.

Zobacz: Nvidia GeForce RTX 3070 Ti – test. Więcej i lepiej, ale czy z sensem?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pexels

Źródło tekstu: TechSpot

Przewiń w dół do następnego wpisu