DAJ CYNK

AMD szykuje nowego potwora - będzie konkurent dla RTX 3090

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

AMD szykuje nowego potwora - będzie konkurent dla RTX 3090

AMD może szykować nową kartę graficzną, która zyskałaby miano najwydajniejszej na rynku. Mowa o Radeonie RX 6900 XTX.

Karty graficzne AMD z serii Radeon RX 6000 należy uznać za udane pod względem możliwości (gorzej z dostępnością). Jednak Czerwoni nie mają w portfolio zwykłego modelu (poza chłodzonym cieczą), który byłby w stanie pokonać najmocniejszą konstrukcję w ofercie rywala. To może zaraz się zmienić, bo najnowsze plotki sugerują premierę karty AMD Radeon RX 6900 XTX, która - pod względem wydajności - miałaby dorównywać, a nawet przewyższać GeForce'a RTX 3090.

AMD Radeon RX 6900 XTX - nowy król wydajności?

Nazwa tego modelu może być nieco myląca, ponieważ normalny Radeon RX 6900 XT wyposażony jest w układ Navi 21 XT, a model z chłodzeniem wodnym i wyższymi taktowaniami w rdzeń Navi 21 XTX. Tymczasem nowa karta, z oznaczeniem XTX, ma korzystać z GPU o nazwie Navi 21 XTXH. Trochę to kłopotliwe, ale dla użytkownika końcowego nie ma większego znaczenia. Z informacji wynika, że Radeon RX 6900 XTX ma korzystać z szybszych pamięci GDDR6X o prędkości 18 Gbps, co przełoży się na wyższą przepustowość o około 13%. Oczywiście nie oznacza to, że o tyle szybszy będzie nowa karta, ale biorąc pod uwagę, że już model chłodzony cieczą często wypada lepiej od RTX 3090, to prawdopodobnie AMD tworzy nowego króla wydajności.

Ewentualna premiera lub cena nie są jeszcze znane. Tak naprawdę powyższe informacje to jedynie plotki, które w żaden sposób nie zostały potwierdzone przez AMD. Bazują jedynie na zrzucie ekranu, który równie dobrze mógł zostać spreparowany. Dlatego istnienie Radeona RX 6900 XTX należy traktować z dużym przymrużeniem oka. Z drugiej strony może to być odpowiedź AMD na model GeForce RTX 3090 Super, na temat którego również pojawiają się już plotki.

Zobacz: Lepsze czasy już były - ceny kart graficznych idą w górę
Zobacz: Karty graficzne Intel ARC będą łatwe do podkręcania

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: AMD

Źródło tekstu: TechPowerUp