AMD zapowiada procesory Zen 4 i grafiki RDNA3. Będą bardzo konkurencyjne
Aktualnie w ofercie AMD dostępne są procesory z architekturą Zen 3 oraz karty graficzne RDNA2. Jednak już teraz Czerwoni mówią o przyszłych planach, w tym układach Zen 4, Zen 5 oraz grafikach RDNA3.

AMD od kilku lat jest na bardzo dobrej ścieżce, dzięki której prezentuje coraz bardziej konkurencyjne produkty. Jeszcze kilka lat temu układy Czerwonych o wydajności zbliżonej lub nawet lepszej niż Intela były praktycznie nie do pomyślenia. To samo z kartami graficznymi, a przecież Radeony RX 6000 z architekturą RDNA2 są niezwykle udane i mogą śmiało konkurować z RTX-ami 3000. Nic dziwnego, że Czerwoni patrzą już w przyszłość i pracują nad kolejnymi rozwiązaniami. W najnowszym wywiadzie co nieco na ich temat powiedziała prezes AMD - Lisa Su oraz Rick Bergman, wiceprezes AMD.



AMD Zen 4, czyli co?
Na ten moment nie wiemy wiele na temat architektury Zen 4, nie mówiąc już o Zen 5. Jednak Bergman zdradził, że kolejna generacja procesorów przyniesie długą listę zmian i poprawek, które w ostatecznym rachunku dadzą wzrost wydajności mniej więcej 19% IPC. Spore możliwości w tym zakresie da samo przejście na litografię 5 nm, dzięki której lepsza będzie wydajność w przeliczeniu na każdy Wat.
Wiemy też, że nowa platforma wykorzysta podstawkę AM5. Nie zabraknie też obsługi pamięci DDR5 oraz USB w wersji 4.0. Ciekawie prezentuje się też zapowiedź o potencjalnym zwiększeniu liczby rdzeni. Będzie to możliwe dzięki niższemu procesowi oraz zmianom w budowie CPU. Procesorów powinniśmy się spodziewać gdzieś na przełomie 2021 i 2022 roku.
A co z AMD RDNA3?
Nie zabrakło też kilku słów na temat architektury RDNA3, która prawdopodobnie wykorzystana zostanie przy okazji tworzenia kart graficznych z serii Radeon RX 7000. Tutaj celem AMD jest przede wszystkim poprawienie wydajności w przeliczeniu na Wat i tym samym stworzenie możliwie najmocniejszych układów bez względu na postawione przed nimi zadania. Od jakiegoś czasu krążą plotki, według których AMD zdecyduje się na GPU zbudowane na bazie chipletów, które już teraz są wykorzystywane do budowy procesorów. Czas pokaże, ile w tym prawdy.