Czy ta aplikacja wygryzie WhatsApp'a? Ma jeden atut

Komunikator Signal jest najczęściej pobieraną aplikacją w Holandii. Czemu zawdzięcza aż taką popularność?

Anna Kopeć (AnnaKo)
18
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Czy ta aplikacja wygryzie WhatsApp'a? Ma jeden atut

Aplikacja do przesyłania wiadomości Signal charakteryzuje się głównie tym, że skupia się na prywatności. W ostatnim miesiącu cieszyła się aż tak dużą popularnością wśród holenderskich użytkowników, że okrzyknięto ją najczęściej pobieraną bezpłatną aplikacją zarówno na system iOS, jak i Android. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Aplikacja ta odnotowała spory wzrost popularności ostatnio, w odpowiedzi na zmiany polityki swojego głównego konkurenta, czyli WhatsApp'a, a także na wydarzenia geopolityczne. Signal zyskał sobie miano aplikacji dbającej o prywatność użytkownika. I choć ma siedzibę w USA, to jest też obsługiwany przez ogranizację non-profit, a nie przez prywatną firmę, skupioną na monetyzacji danych. Aplikacja śledzi minimalne metadane i za to Holendrzy cenią ją najbardziej. 

Dlaczego Holandia odnotowała tak duży wzrost pobrań właśnie tej aplikacji?

Rosnąca świadomość prywatności, brak zaufania do dużych firm technologicznych i rzeczywistość polityczna, w której ludzie zdają sobie sprawę, jak wrażliwa może być komunikacja cyfrowa.

- tłumaczy Meredith Whittaker, prezes Signal. 

Według danych firmy AppFigures, Singal jeszcze w styczniu zajmował 365. miejsce wśród aplikacji i nikt nie marzył nawet o tym, aby pojawił się w zestawieniu najlepszych aplikacji. Tymczasem liczba pobrań zaczęła rosnąć i tak z liczby 22 tysięcy w grudniu, urosła do 233 tysięcy pobrań w lutym 2025. I co warto podkreślić, aplikacja w dalszym ciągu utrzymuje się na szczycie listy. 

I choć Holandia to zaledwie jeden rynek Europy, to jednak tak gwałtowny wzrost popularności tego komunikatora może świadczyć o szerszym trendzie i zapotrzebowaniu na bardziej "przyjazną prywatność".