7 lat aktualizacji. Szefowa Samsunga wyjaśniła co to znaczy

Szefowa działu oprogramowania firmy Samsung potwierdziła ostatnio, co znaczy "7 lat aktualizacji" i mogą nie być to dobre wieści dla posiadaczy Galaxy S24.

Jakub Krawczyński (KubaKraw)
17
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
7 lat aktualizacji. Szefowa Samsunga wyjaśniła co to znaczy

Nowe funkcje One UI 7 nie dla Galaxy S24: Oto powody

Samsung Galaxy S24 nie otrzyma wielu funkcji One UI 7 (związanych z Androidem 15) - ponieważ aktualizacje z nimi powiązane są zależne od hardware'u. Sally Jeong, szefowa działu Framework R&D w Samsungu wypowiadała się na temat przyszłości aktualizacji i pośrednio potwierdziła, że niektóre funkcje One UI 7 nie będą dostępne dla rodziny smartfonów S24.

Dalsza część tekstu pod wideo

Funkcje, o których mowa, są związane głównie ze sztuczną inteligencją i wymagają dodatkowych komponentów odpowiedzialnych za lokalne przetwarzanie obliczeń związanych z AI, do czego potrzeba mocniejszych procesorów, jak np. Snapdragon 8 Elite. S24 i poprzednie generacje Samsung Galaxy nie otrzymają pogłębionej sztucznej inteligencji ze względu na ograniczenia sprzętowe.

Od One UI 7, Samsung rozbija funkcje w swoich aktualizacjach na zależne od sprzętu i niezależnego od niego. Jednym z przykładów funkcji, która nie trafi do starszych urządzeń, jest osobisty silnik do przetwarzania danych. Oznacza to również, że nawet niektóre funkcje już przygotowywane z myślą o Samsung Galaxy S26 nie trafią np. do niedawno wydanych S25.

Przy coraz większym nacisku na funkcje AI, będzie to teraz powszechność i prawdopodobnie nie tylko u Samsunga. Jak zauważa portal Android Central, nie jest to wina ani Samsunga, ani Androida i nie powinniśmy kupować telefonów w oczekiwaniu na coś, co dopiero ma nadejść w przyszłości. Te same przypadłości można zauważyć w linii smartfonów Google Pixel, a i nawet w iPhone.

Jak odnotowuje Jerry Hildenbrand z Android Central, zmuszanie starszych telefonów, aby obsługiwały nowe funkcje, mogłoby sprawić, że owe funkcje działałyby gorzej gdyby producenci sprzętu robili nadmierne kompromisy.

Hildenbrand sądzi, że obecne trendy będą nową rzeczywistością i powinniśmy oczekiwać, że przez obiecywane 7 lat aktualizacji, nasz telefon będzie w stanie wykonywać czynności zgodne z tym, jak go reklamowano i przez jak najdłuższy czas, który ostatecznie jest dłuższy niż żywotność samej baterii. Dziennikarz Android Central uważa, że powinniśmy wymagać od producentów jak najdłuższego czasu wspierania sprzętu, a raczej drugorzędną uwagę przykładać do nowych funkcji.