DAJ CYNK

Grupa Polsat Plus rusza ze sprzedażą wodoru. Zatankować może każdy

Marian Szutiak

Motoryzacja

Grupa Polsat Plus otwiera stację tankowania wodoru. Dla każdego

W Warszawie otwarto pierwszą ogólnodostępną stację tankowania wodoru. Za jej uruchomienie pod marką NESO (Nie Emituję Spalin, Oczyszczam) odpowiada Grupa Polsat Plus oraz Grupa ZE PAK.

Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK zbudowały i otworzyły w Warszawie stację tankowania wodoru. Jest to pierwsza tego typu ogólnodostępna stacja w Polsce. Będzie na niej można tankować zarówno samochody, jak i autobusy, co nie różni się niemal niczym od tego na stacji benzynowej. Zatankowanie samochodu do pełna trwa kilka minut, a autobusu niecały kwadrans. Obecnie dostępne powszechnie samochody wodorowe na jednym tankowaniu mogą przejechać nawet ponad 600 km.

Aby zatankować swój pojazd wodorem, wystarczy zdjąć „pistolet” z dystrybutora, włożyć do samochodu i nacisnąć przycisk. Po kilku minutach samochód jest zatankowany do pełna.

Stacja tankowania wodoru jest w pełni samoobsługowa. Dystrybutor z wyższym ciśnieniem (700 barów) jest przeznaczony do tankowania samochodów, a ten o niższym (350 barów) - autobusów. Wodór do stacji jest dostarczany przy pomocy wodorowozów, które przewożą jednorazowo nawet 1000 kg H2.

Cała przełomowość polega na tym, że użytkowanie samochodu wodorowego nie różni się znacznie od użytkowania samochodu spalinowego. Nie zmieniamy doświadczenia użytkownika. Samochód wodorowy tankujemy tylko kilka minut i mamy zasięg ponad 600 km. Samochody wodorowe są wyposażone w silnik elektryczny, tak jak samochody elektryczne na baterie, ale właśnie różnicą jest sposób dostarczania energii.

Samochody, które powszechnie rozumie się jako elektryczne są napędzane z wielkich baterii, a samochód wodorowy ma swoją własną „małą” elektrownię i ich nie potrzebuje. W ogniwie paliwowym wodór łączy się z tlenem z powietrza i na bieżąco jest produkowana energia. Samochód wodorowy ma jedynie małą baterię, kilkadziesiąt razy mniejszą niż samochody elektryczne na baterie, która jedynie odzyskuje energię z hamowania. Silnik elektryczny w samochodzie wodorowym jest napędzany prądem, który wytwarza się w czasie jazdy. Samochód wodorowy jeżdżący na zielony wodór nie dość, że nie emituje spalin to jeszcze oczyszcza powietrze.

– powiedział Maciej Stec, Wiceprezes ds. Strategicznych Grupy Polsat Plus i Członek Rady Nadzorczej Grupy ZE PAK

Prąd w samochodzie wodorowym jest wytwarzany na bieżąco z zatankowanego wodoru przy użyciu ogniwa paliwowego. Pojazdy wodorowe mają własną „mini-elektrownię”. Fizycznie wodór ze zbiornika łączy się z tlenem pobranym z powietrza i wytwarzana jest energia elektryczna zasilająca silnik elektryczny. Pobierane powietrze musi być w pełni oczyszczone przez specjalne filtry, by ogniwo paliwowe otrzymało czysty tlen. Nie ma żadnego procesu spalania. W wyniku połączenia wodoru z tlenem w ogniwie paliwowym, samochód czy autobus emituje z rury wydechowej czystą parę wodną.

Autobusy i samochody napędzane zielonym wodorem nie emitują spalin, a dodatkowo oczyszczają powietrze. Nie emitują trujących substancji – poza CO2 to przede wszystkim tlenki azotu czy pyły, w szczególności drobne pyły PM 2,5.

Stacja NESO, należąca do Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK, jest w dużym stopniu samowystarczalna energetycznie. Panele słoneczne zainstalowane na stacji o mocy 19 kW dostarczają prąd do stacji, a magazyny energii o pojemności 60 kWh mogą przechowywać jej nadwyżki.

Zobacz: NesoBus – polski autobus wodorowy
Zobacz: Grupa Polsat Plus: wyniki za 2Q 2023 r. Wzrosły koszty, spadły liczba usług i zysk

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Grupa Polsat Plus

Źródło tekstu: Grupa Polsat Plus