DAJ CYNK

NASA podała datę. Wtedy rozstrzygnie się przyszłość misji Artemis

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

NASA już wkrótce ogłosi skład astronautów, którzy wezmą udział w drugiej fazie misji Artemis. Wyprawa na Księżyc zbliża się wielkimi krokami.

Ostatni raz na Księżycu człowiek postawił stopę przeszło pół wieku temu, jednak teraz agencje przemysłu kosmicznego biorą udział w ponownym wyścigu o to, kto pierwszy umieści tam człowieka. W rywalizacji biorą udział NASA z pomocą wielu innych agencji oraz CNSA, która jest coraz poważniejszym graczem.

Jeżeli jednak brać pod uwagę harmonogram, Amerykanie jako pierwsi tam dotrą, gdyż trzeci etap misji Artemis planowany jest już na 2025 roku. Tymczasem Chińczycy zapowiedzieli, że wyślą człowieka na Księżyc do 2028 roku. Jednak biorąc pod uwagę tendencję do terminowej realizacji celów, NASA może napotkać pewne opóźnienia, a Chińczykom zdarza się wykonywać założenia planu wcześniej.

NASA podała datę. 3 kwietnia rozstrzygnie się ważna sprawa

Nie ma jednak co wybiegać w przyszłość. Zanim NASA postawi człowieka na Księżycu w ramach misji Artemis III, czeka nas jeszcze drugi etap, czyli załogowa misja na orbitę naszego naturalnego satelity. Agencja planuje zrealizować ten cel w listopadzie 2024 roku, więc nadal pozostaje sporo czasu do tego wydarzenia. Jednak już teraz zdradzi, kto znajdzie się w elitarnym gronie załogantów statku kosmicznego Orion. 

NASA podała, że 3 kwietnia zostanie ogłoszona lista astronautów, którzy wezmą udział w misji Artemis II. Z tej okazji agencja udostępniła dynamiczny klip, z którego dowiadujemy się, że znaleźliśmy się w "nowej erze pionierów, gwiezdnych żeglarzy, myślicieli i awanturników"

Zobacz: Sensacja na Księżycu. To znalezisko może zmienić bieg historii
Zobacz: Rosyjska kapsuła kosmiczna wróciła pusta. Był powód

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA

Źródło tekstu: NASA

Przewiń w dół do następnego wpisu