DAJ CYNK

Sensacja na Marsie. Nowe odkrycie od razu budzi skojarzenia

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Kosmos

Sensacyjne odkrycie na Marsie. Czym jest tajemnicze awokado?

Łazik Perseverance wykonał zdjęcie nietypowej formacji na powierzchni Marsa. Według wielu obiekt przypomina awokado.

Łazik Perseverance znajduje się na powierzchni Czerwonej Planety od lutego 2021 roku. Przez ten czas przebył już niezłą trasę i w jej trakcie wykonał mnóstwo zdjęć. Niektóre elementy na Marsie na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby nie powstały w sposób naturalny.

To na przykład kratery i wzgórza układające się w kształt głowy niedźwiedzia lub skały przypominające szczypce kraba. Najnowsze fotografie przedstawiają skałę, którą można skojarzyć z obranym awokado.

Awokado na Marsie

Zdjęcie zostało wykonane 8 września przez Łazik Perseverance. Niewielka skała swoim kształtem przypomina obrane awokado. W jej wnętrzu widać nawet coś, co można określić mianem pestki. To wielokrotnie opisywane przez nas zjawisko pareidolii, czyli przypisywania znanych kształtów przypadkowym elementom.

Sensacyjne odkrycie na Marsie. Czym jest tajemnicze awokado?

Zdjęcie zostało wykonane przez kamerę Mastcam-Z. To tak naprawdę zestaw dwóch obiektywów, umieszczonych nad łazikiem na specjalnym maszcie. Zostało ono wykonane w 907. marsjańskim dniu obecności Perservance na Czerwonej Planecie. Co ważne, dzień na Marsie trwa minimalnej dłużej niż na Ziemi, bo około 24 godziny i 40 minut. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA, Shutterstock

Źródło tekstu: Space.com