DAJ CYNK

Sensacja na Marsie. Znaleziono kraba. Sami zobaczcie

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Kosmos

Mars znów fascynuje. Oto czym są tajemnicze szczypce kraba

Czerwona Planeta cały czas zaskakuje nas formacjami skalnymi, które znajdujemy na jej powierzchni. Na najnowszym zdjęciu możemy zobaczyć między innymi szczypce kraba.

Jeśli uważnie śledzicie nasze teksty, to zapewne wiecie już, czym jest pareidolia. Tą nazwą określamy zjawisko, w którym dopatrujemy się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach.

Może to być np. uśmiechnięta twarz na przedniej masce samochodu lub chmura w kształcie żyrafy. Z tym samym zjawiskiem mamy do czynienia w przypadku wielu formacji skalnych na Marsie.

Najbardziej znany przykład to gigantyczna twarz na powierzchni Czerwonej Planety, która swego czasu rozgrzała opinię publiczną. Niektórzy twierdzili, że to wytwór obcej cywilizacji. Teraz mamy kolejny tego typu przykład.

Szczypce kraba na Marsie

NASA niedawno opublikowała kilka najnowszych zdjęć, wykonanych na Marsie przez Łazik Perseverance. Pojazd zrobił je 18 sierpnia tego roku i możemy na nich zobaczyć dwie skały, w których — dzięki zjawisku pareidolii — możemy doszukać się szczypców kraba oraz płetwy rekina.

Krab na Marsie

Oczywiście obie skały powstały całkowicie przypadkowo. Nie ma żadnych dowodów, aby na Czerwonej Planecie kiedykolwiek żyły podobne istoty. Co prawda, według naukowców, na Marsie znajdowały się ogromne oceany, ale jeśli coś w nich żyło, to skały ze zdjęcia nie są pozostałością po tych organizmach. Wciąż szukamy dowodów na istnienie życia na tej planecie.

Zobacz: Sensacja na Marsie. Oto czym jest marsjański plaster miodu
Zobacz: Sensacja na Marsie. Wysłali tam helikopter (wideo)

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA, Shutterstock

Źródło tekstu: Space.com, oprac. własne