AMD szykowało prawdziwego killera. Nigdy nie trafił na rynek
Czerwoni planowali odpowiedź na NVIDIA GeForce RTX 4090, która pojawiłaby się jeszcze w ramach poprzedniej generacji. Karta była już nawet gotowa.

Na chińskim czarnym rynku pojawił się prototyp chłodzenia dla tajemniczego modelu w ramach rodziny AMD Radeon RX 7000. Następnie zakupiony został on przez jednego z użytkowników koreańskiego serwisu QuasarZone. Mowa o karcie graficznej, która nigdy nie trafiła do sprzedaży.
Pomysł porzucono - pobór mocy i cena byłyby zbyt wysokie
Opisywany cooler jest znacznie grubszy nawet niż to, co mogliśmy obserwować we flagowym ówczas Radeonie RX 7900 XTX. Mowa o konstrukcji 3-slotowej o długości 335 milimetrów. Zmieniono również układ podświetlenia LED, choć ogólna estetyka (łącznie z 3 czerwonymi finami) pozostaje bardzo zbliżona do tej znanej z modeli referencyjnych AMD.



Największą ciekawostką jest jednak miejsce przygotowane na przewody zasilające. W prototypie planowano trzy złącza 8-pin, co sugeruje znacznie większe zapotrzebowanie na moc niż w Radeonie RX 7900 XTX, który posiada dwa takie złącza. Na spodzie widoczna jest komora parową, gdzie miedziana podstawa chłodziłaby nie tylko GPU, ale i VRAM. Jej rozmiar sugeruje bardzo duży krzemowy rdzeń oraz wiele kości pamięci.
Wszystko to oznacza, że AMD szykowało się do wydania rywala dla GeForce RTX 4090. Pokrywa się to z wcześniejszymi wypowiedziami inżynierów, którzy zapewniali, iż stworzenie takiej karty graficznej było możliwe, ale zostało porzucone ze względu na duży pobór mocy i cenę. Pytanie tylko czy byłby to mocno podkręcony chip NAVI 31, czy też coś zupełnie nowego?
Tego typu prototypowe chłodzenia nierzadko wychodzą na jaw długo po premierze właściwych produktów. W przeszłości widzieliśmy podobne konstrukcje dla kart NVIDII, takich jak Titan czy GeForce 4090 Ti. Pokazuje to jak wiele wersji jest testowanych, zanim producent zdecyduje się na wariant trafiający do sklepów. Wyjaśnia też czemu część przecieków okazuje się "fałszywa" - dotyczy po prostu wciąż powstających i zmienianych produktów.