Meta chce być jak NVIDIA. Facebook tworzy własne układy AI
Coraz więcej firm w świecie nowych technologii próbuje zerwać się ze smyczy NVIDII. Kolejną z nich jest Meta, która nawiązała współpracę z MediaTekiem.

Meta, gigant technologiczny stojący za Facebookiem i Instagramem, podejmuje zdecydowane kroki, by uniezależnić się od rosnących kosztów związanych z wykorzystaniem chipów od NVIDII. Szybki rozwój generatywnej sztucznej inteligencji sprawia, że potrzeba ogromnej mocy obliczeniowej, co przekłada się na gwałtownie rosnące nakłady inwestycyjne - zarówno na same akceleratory, jak i systemy do ich chłodzenia i zasilania.
Taki krok to nie zwykła zachcianka, a konieczność
Szacuje się, że w 2025 roku koszty infrastruktury AI należącej do Meta osiągną nawet 119 miliardów dolarów. W odpowiedzi firma zdecydowała się opracować własny chip do przetwarzania AI - projekt o nazwie Arke. Do realizacji tego ambitnego celu Meta zamierza wykorzystać wsparcie MediaTeka - tajwańskiego producenta, który ma już doświadczenie w projektowaniu nowoczesnych rozwiązań w litografii 2 nm od TSMC.



Tape-out, czyli ostatni etap projektowania przed produkcją, pierwszych chipów od Tajwańczyków zaplanowany jest na czwarty kwartał 2025 roku, co czyni ich naturalnym partnerem dla Meta. Obie firmy współpracowały już wcześniej przy tworzeniu układów do inteligentnych okularów.
Według doniesień redakcji DigiTimes, chip Arke pierwotnie nie znajdował się w planach twórców Facebooka. Firma zamierzała skupić się na produkcji innego układu - Iris, który miał trafić do masowej produkcji pod koniec 2025 roku. A następnym w kolejności miał być Olympus.
Jednak presja na redukcję kosztów oraz konieczność zmniejszenia zależności od rozwiązań NVIDIA sprawiły jednak, że Meta zdecydowała się przyspieszyć prace nad Arke, który ma być wykorzystywany głównie do zadań związanych z wnioskowaniem AI (tzw. AI inference).
Dla Meta opracowanie własnego chipu to nie tylko kwestia prestiżu, ale przede wszystkim finansowy imperatyw. Firma zmuszona jest szukać alternatyw, które pozwolą jej ograniczyć gigantyczne koszty związane z utrzymaniem infrastruktury i zachować konkurencyjność w czasach, gdy technologia AI staje się kluczowym filarem rozwoju całej branży. Zwłaszcza, że popyt na układy NVIDIA Blackwell przewyższa podaż.