Rząd Japonii w ogniu krytyki. Poszło o finansowanie Rapidus
Japonia aktywnie działa w kierunku pobudzenia rodzimego rynku produkcji półprzewodników. Nie wszyscy są jednak z tego faktu zadowoleni.

Rząd w Tokio zdecydował się przeznaczyć dużą część niewykorzystanych środków z funduszu wsparcia dla firm dotkniętych pandemią COVID-19 na rozwój projektu Rapidus - producenta zaawansowanych chipów, który planuje otwarcie pierwszej w Japonii fabryki układów klasy 2 nm.
Japonia chce się uniezależnić od Tajwanu
Łączna wartość rządowego programu wsparcia dla sektora produkcji układów półprzewodnikowych oraz AI sięga aż 10 bilionów jenów (ponad 260 miliardów złotych) w ciągu siedmiu lat. Z tego 1,3 biliona jenów (niecałe 34 miliardy złotych) zostanie wydanych w pierwszej fazie.



Według tamtejszej opozycji, około 987 miliardów jenów pochodzi z funduszy pierwotnie przeznaczonych na pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw w czasie pandemii. Krytycy zwracają uwagę na brak przejrzystości takiego posunięcia - środki na wsparcie Rapidus pochodzą bowiem z emisji obligacji pokrywających deficyt, co może zwiększyć dług publiczny.
Premier Shigeru Ishiba podkreśla, że nie doszło do nieprawidłowości, ponieważ środki zostały formalnie zwrócone do skarbu państwa, a następnie ponownie przeznaczone na inne cele. Część ekspertów wskazuje jednak na ryzyko powiększenia zadłużenia i niepewną opłacalność inwestycji.
Do tej pory Rapidus zabezpieczył 7,3 miliarda jenów z prywatnych inwestycji i do 920 miliardów jenów z funduszy rządowych. Aby rozpocząć masową produkcję układów w 2027 roku, firma będzie potrzebować dodatkowych 4 bilionów jenów, czyli równowartość ok. 104 miliardów złotych.
Zwolennicy inicjatywy argumentują, że bez silnego wsparcia rządu trudno byłoby sfinansować tak kosztowne przedsięwzięcie, kluczowe dla uniezależnienia japońskiej produkcji chipów od zagranicy. Jednocześnie przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu ostrzegają, że nadmierny udział państwa w projekcie może budzić obawy potencjalnych klientów Rapidus, wpływając na opłacalność projektu.