Jak Netflix robi najlepsze seriale? Rozmawiałem z Jūratė Pazikaitė o Młodym Wallanderze

Jak Netflix tworzy swoje najlepsze seriale? Jak wygląda praca przy takiej produkcji? Niewielu z nas miało okazję zobaczyć takie coś na żywo. Przeprowadziłem wywiad z szefową Wileńskiego Biura Filmowego Jūratė Pazikaitė. Porozmawialiśmy o serialu Młody Wallander, który był kręcony w wileńskiej dzielnicy Szeszkinia oraz o tym jak wygląda taka produkcja od środka.

Michał Świech (Isand)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Jak Netflix robi najlepsze seriale? Rozmawiałem z Jūratė Pazikaitė o Młodym Wallanderze

Szeszkinia to na co dzień senna dzielnica nieco trącąca słusznie minionym ustrojem. Była ona zatem idealnym miejscem do nakręcenia serialu Młody Wallander. To propozycja dla fanów skandynawskich kryminałów, tym razem jednak zobaczyć można początek drogi słynnego detektywa. Serial jest dostępny na platformie Netflix. Na ten temat właśnie przeprowadziłem wywiad. Miłej lektury!

Dalsza część tekstu pod wideo

Michał Świech, TELEPOLIS.PL: Jak oceniłabyś współpracę z Netfliksem i cały proces produkcji serialu Młody Wallander?
 
Jūratė Pazikaitė, szefowa Wileńskiego Biura Filmowego: Wszystko poszło bardzo sprawnie, Wilno ma duże doświadczenie przy produkcji dużych tytułów. Pomogło to rozwiązać wszelkie wyzwania w bardzo szybki i sprawny sposób. Kręcenie na ulicach, zatrzymywanie ruchu ulicznego i praca na osiedlach mieszkalnych wymagają dobrej komunikacji pomiędzy miastem, filmowcami i samymi mieszkańcami. Miasto wykształciło swój własny styl działania podczas kręcenia serialu. Pozwoliło to filmowcom w łatwy sposób zrealizować ich zamierzenia. Rozumieli oni, że Szeszkinia to bardzo specyficzne miejsce. Rzeczowa komunikacja pomiędzy mieszkańcami i filmowcami była zatem konieczna. Trzeba było dobrej woli, otwartości, szybkiego reagowania i dzielenia się wszystkimi informacjami. W przeciwnym razie niewielkie sprawy szybko mogły stać się dużymi problemami.
 
Większość z nas nigdy nie pracowała przy takim projekcie. Czy mogłabyś opisać nam jakie kroki były niezbędne, by zmienić zwykłą dzielnicę w plan filmowy? Ważna jest choćby kwestia reakcji zwykłych mieszkańców.

 Kręcenie serialu na terenie osiedli miejskich zawsze jest wzywaniem. To całkowicie normalne, mieszka tam wiele osób i muszą odpoczywać, opuszczać swoje domy, wracać do nich, iść do pracy i tak dalej. Najważniejsze to zacząć rozmowy z lokalną społecznością najszybciej jak się da – pokazać im sceny, wziąć pod uwagę opinię mieszkańców, czasem trzeba usunąć samochody z parkingów i jednocześnie zapewnić mieszkańcom miejsca alternatywne. Trzeba też omówić wszelką pomoc.

Jak Netflix robi najlepsze seriale? Rozmawiałem z Jūratė Pazikaitė o Młodym Wallanderze
Jak Netflix robi najlepsze seriale? Rozmawiałem z Jūratė Pazikaitė o Młodym Wallanderze

Jeśli Czytelnicy są zainteresowani dowiedzeniem się więcej na temat różnorodności Wilna, to serdecznie zapraszam to zapoznania się z naszymi publikacjami na ten temat. Są one dostępne na przykład tutajtutaj i tutaj.

  Wilno było jednym z pierwszych miast na Litwie, które rozpoczęły tworzenie szlaków śladami kina. Pierwszy taki otworzono w 2016. Turystyka filmowa w mieście staje się coraz popularniejsza. Wilno oferuje wiele atrakcji w tym temacie, między innymi letni projekt „Wakacje w Wilnie”. Mieszkańcy miasta mieli możliwość zwiedzania różnych krajów i poznania nowych kultur ciągle zostając w Wilnie. Niestety to efekt ograniczeń w podróżowaniu. Oczywiście filmy były nieodłączną częścią takiego zwiedzania. W miejscach publicznych mieszkańcy mieli możliwość obejrzenia fimów z różnych krajów i wziąć udział w wycieczkach śladami kręconych w Wilnie filmów. Mieszkańcy miasta doceniają, że przebywają w tak filmowym mieście ;)
 
Czy poleciłabyś serial Młody Wallander naszym czytelnikom?
 
Oczywiście, że tak! To jeden z pierwszych seriali z serii „Nettflix Originals” nakręconych na Litwie. Cały proces produkcji serialu był unikatowy, ponieważ Netflix zrobił właściwie wszystko. Od napisania scenariusza do postprodukcji i marketingu. Gwarantuje to jakość serialu i uwagę oraz uznanie światowej publiczności. To naprawdę wielka przyjemność brać udział w takich wielkich międzynarodowych projektach. Mieszkańcy Wilna kochają kino i są szczęśliwi wiedząc, że zagraniczne ekipy filmowe opisują miasto jako przyjazne ich sztuce miasto.