DAJ CYNK

Chiński WeChat sam pobiera opłaty parkingowe - wystarczy skan tablicy rejestracyjnej

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2996

Przy wyjeździe z parkingu system skanuje tablicę rejestracyjną samochodu i obciąża jego właściciela, będącego jednocześnie użytkownikiem WeChat, stosowną opłatą. Cała operacja zajmuje dosłownie kilka sekund.

Korzystanie z parkingów w centrach handlowych, na lotniskach i w innych miejscach publicznych bywa delikatnie mówiąc "uciążliwe". Chiński Tencent postanowił ten proces drastycznie usprawnić, korzystając z potęgi uczenia maszynowego. Program automatycznych płatności z użyciem WeChat Pay wystartował jakiś czas temu na terenie ponad 1000 obiektów w całym kraju (centra handlowe, stacje kolejowe, lotniska, etc.).

Użytkownicy muszą zarejestrować tablice rejestracyjne samochodów jakimi się poruszają i przypisać je do swoich kont w WeChat Pay. Skanery umieszczone przy wyjazdach z parkingu odczytują numery tablic i automatycznie obciążają odpowiednie konto stosowną opłatą. W programie pilotażowym przeprowadzonym w kompleksie biurowo-handlowym Coastal City w Shenzhen wykazano, że cała operacja zajmuje średnio 2 sekundy (wcześniej zajmowała około 20 sekund).

Zobacz: Chińczycy mają w nosie NFC, choć płacą telefonem częściej niż Europejczycy
Zobacz: Miliard użytkowników komunikatora WeChat
Zobacz: Użytkownicy Google Pay i Apple Pay mogą już zbliżeniowo wypłacać pieniądze z bankomatów

Co ciekawe, wszystko odbywa się z pominięciem smartfonu. Nie musi on znajdować się w zasięgu sieci i internetu mobilnego czy nawet być włączony. Usługa "WeChat unconscious payment" zostanie również wdrożona na parkingach znajdujących się przy szkołach oraz na terenie atrakcji turystycznych. Sam WeChat ma już grubo ponad miliard użytkowników na całym świecie, więc potencjał rozwiązania wydaje się ogromny.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: South China Morning Post

Przewiń w dół do następnego wpisu