DAJ CYNK

T-Mobile wyłączył sieć 3G w paśmie 2100 MHz

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

T-Mobile wyłączył sieć 3G w paśmie 2100 MHz

T-Mobile zakończył proces wyłączania sieci 3G na częstotliwościach w paśmie 2100 MHz. Zwolnione częstotliwości operator przeznaczy na wzrost pojemności i prędkości sieci LTE i 5G. Wciąż działa 3G w częstotliwościach 900 MHz.

T-Mobile o swoich działaniach związanych z wyłączeniem 3G informował już wcześniej. Operator przekonuje, że zapotrzebowanie klientów na korzystanie z sieci trzeciej generacji konsekwentnie spada od kilku lat. Jest to efekt wdrożenia usług transmisji danych w znacznie szybszej i pojemniejszej technologii LTE, a od ubiegłego roku również 5G. 

Zobacz: T-Mobile na kartę: nawet 130 GB na 30 dni za 30 zł

Według magentowego operatora także w usługach głosowych sieć 3G ma coraz mniejsze znaczenie i jeszcze w tym roku można się spodziewać, że VoLTE będzie odpowiedzialne za realizowanie ponad 50% połączeń głosowych. T-Mobile ujawnił, że z tego powodu częstotliwości przeznaczone na sieć 3G nie były wykorzystywane optymalnie, a sieć pozostawała w dużej mierze pusta.

Jeszcze w 2020 roku T-Mobile ogłosił plany dotyczące wyłączenia sieci 3G w Polsce, a wiosną 2021 r. rozpoczął proces wyłączania sieci 3G w paśmie 2100 MHz. Zwolnione częstotliwości przeznaczone zostały na usługi w technologii LTE, co pozwoliło zwiększyć pojemność sieci i średnie prędkości przesyłania danych. 

Zobacz: T-Mobile wyłącza 3G i przyspiesza LTE

W miejscach, w których proces wyłączania sieci 3G na tych częstotliwościach zbiegł się w czasie z modernizacją sieci radiowej, częstotliwości zostały przeznaczone do świadczenia usług zarówno w technologii LTE jak w intensywnie rozwijanej sieci 5G operatora

Operator pozostawił 3G na częstotliwościach 900 MHz, by zagwarantować zasoby sieciowe dla klientów, którzy nadal korzystają z usług w tej technologii.

T-Mobile przekonuje, że optymalizacja wykorzystania częstotliwości pozwoliła mu nie tylko utrzymać, ale także podnieść średnie prędkości osiągane przez klientów pomimo stale rosnącego zapotrzebowania na usługi. 

Projekt wyłączania sieci 3G na częstotliwościach 2100 MHz zakończony został pod koniec wakacji. Obecnie w sieci działa jeszcze kilkadziesiąt takich stacji, które T-Mobile zostawił z uwagi na szczególne potrzeby w wybranych lokalizacjach. Obecnie T-Mobile oferuje klientom w całym kraju dostęp do sieci 3G z wykorzystaniem częstotliwości 900 MHz, a całkowite wyłączenie sieci 3G planowane jest przez T-Mobile w 2023 roku.

Zobacz: T-Mobile ma już 3122 stacje 5G
Zobacz: T-Mobile szykuje się do wyłączenia 3G, za to udostępni VoLTE i 5G w prepaidach

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: T-Mobile

Źródło tekstu: T-Mobile

Przewiń w dół do następnego wpisu