DAJ CYNK

T-Mobile i SpaceX coś szykują. To może być 5G z kosmosu

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Amerykański T-Mobile wraz z firmą SpaceX zapowiadają nowe, wspólne przedsięwzięcie, które ma zapewnić „poprawę łączności”. Szczegóły są nieznane, ale Elon Musk obiecuje, że będzie to „coś specjalnego”.

Amerykański oddział T-Mobile wraz z firmą SpaceX Elona Muska za kilkanaście godzin ujawnią szczegóły nowego przedsięwzięcia. Wydarzenie zostało zaanonsowane przez SpaceX na Twitterze i YouTube:

O godzinie 19:00 czasu CT, w czwartek 25 sierpnia w Starbase, Chief Engineer w SpaceX Elon oraz dyrektor generalny i prezes T-Mobile Mike Sievert przedstawią informację o tym, jak T-Mobile i SpaceX będą współpracować w celu zwiększenia łączności.

W naszej strefie czasowej wydarzenie odbędzie się o godzinie 2:00 w nocy 26 sierpnia. Prezentacja nowego rozwiązania SpaceX i T-Mobile, która odbędzie się w bazie Starbase firmy SpaceX w południowym Teksasie, została także zapowiedziana przez Elona Muska, który w lakonicznym tweecie obiecał, że będzie to coś wyjątkowego.

Na YouTube jest już osadzony odtwarzacz ze zbliżającym się streamem wydarzenia.

Niestety firmy nie uchyliły nawet rąbka tajemnicy, czym może być ich nowe przedsięwzięcie. Można się domyślać kilku uzupełniających się scenariuszy. Po pierwsze T-Mobile może na terenach pozamiejskich dostarczyć swoje łącza 5G do wzmocnienia przeciążonego niekiedy internetu satelitarnego dostarczanego przez system Starlink. Magentowy operator ma w terenie bardzo duży zasięg 5G dzięki wykorzystaniu częstotliwości 600 MHz. Jednocześnie może to działać w drugą stronę – na terenach, gdzie zasięg T-Mobile jednak jest niedostępny i nie ma też dostępu do światłowodu tej sieci, z pomocą pospieszy internet ze Starlinków.

Podobne połączenie nie byłoby absolutną nowością na amerykańskim rynku. Plany wzajemnego wsparcia ogłosiły jakiś czas temu Verizon oraz Amazon, który rusza z własnym systemem satelitarnym Project Kuiper – konkurencją dla Starlinków.

Zobacz: Starlink dla kamperów – nowa usługa w sam raz na wakacje
Zobacz: 5G poleci w Kosmos. Elon Musk nie będzie zadowolony

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Przewiń w dół do następnego wpisu