DAJ CYNK

Rusza AI Tech – rządowy projekt specjalistycznych studiów z zakresu sztucznej inteligencji i nowych technologii

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4960

Rusza AI Tech – rządowy projekt specjalistycznych studiów z zakresu sztucznej inteligencji i nowych technologii

Rządowe Centrum GovTech rusza z pilotażem programu AI Tech, czyli Akademii Innowacyjnych Zastosowań Cyfrowych. Jest to oferta specjalistycznych studiów z zakresu sztucznej inteligencji i nowych technologii, realizowana razem z pierwszymi pięcioma uczelniami.

Projekt zakłada przygotowanie i przeprowadzenie studiów II stopnia w zakresie sztucznej inteligencji (AI), uczenia maszynowego oraz cyberbezpieczeństwa na pięciu polskich uczelniach. W ramach zajęć studenci będą mieli możliwość wzięcia udziału w wykładach i ćwiczeniach prowadzonych przez specjalistów z całego świata. Projekt przewiduje także wizyty studyjne w Polsce i zagranicą, staże zagraniczne i konferencje międzynarodowe.

Jak wyjaśnia Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, celem inicjatywy jest zachęcenie, poprzez dodatkowe oferty, najzdolniejszych studentów do studiowania na polskich uczelniach, a później zasilania – wiedzą i umiejętnościami – polskiej gospodarki.

W pilotażu udział biorą:

  • Politechnika Gdańska,
  • Politechnika Poznańska,
  • Politechnika Wrocławska,
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Uniwersytet Warszawski.

Zobacz: Huawei Startup Challenge rozstrzygnięty. 185 tysięcy złotych wsparcia dla innowacji przeciw wykluczeniom

Na tych pięciu uczelniach zostały już opracowane kierunki lub specjalności związane z projektem AI Tech. 

  • Politechnika Gdańska utworzyła dwie specjalności tj. Uczenie maszynowe na kierunku informatyka oraz Sztuczna Inteligencja na kierunku inżynieria biomedyczna. 
  • Politechnika Poznańska utworzyła specjalność Sztuczna Inteligencja w ramach istniejących studiów magisterskich na kierunku Informatyka.
  • Politechnika Wrocławska w projekcie AI Tech utworzyła dwa kierunki studiów magisterskich tj.  Sztuczna Inteligencja oraz Zaufane Systemy Sztucznej Inteligencji.
  • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu utworzył w projekcie dwie specjalności na kierunku Informatyka studiów magisterskich tj.  Sztuczna Inteligencja oraz Cyberbezpieczeństwo.
  • Uniwersytet Warszawski założył w projekcie utworzenie nowego kierunku Uczenie maszynowe na studiach magisterskich. 

Silnikiem polskiej przyszłości jest polska nauka i projekty takie jak Akademia Zastosowań Innowacyjnych Technologii Cyfrowych. Liczymy, że w toku realizacji studiów studenci zrealizują 60 projektów informatycznych, odbędą ponad 100 krajowych, a także zagranicznych staży i wezmą udział w kilkudziesięciu konferencjach międzynarodowych

– mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech

AI Tech stawia przede wszystkim na potrzeby zarówno firm, jak i studentów. Każdy student będzie miał swojego tutora, który pomoże w doborze przedmiotów, literatury czy innych materiałów pozwalających na rozwój. Ważnym elementem programu będą prowadzone w jego ramach badania. Dzięki temu twórcy projektu AI Tech poznają oczekiwania i spostrzeżenia studentów – a te posłużą do budowy kolejnych tego typu studiów.

Zobacz: Google inwestuje w Polsce. W Warszawie uruchomił region Google Cloud
Zobacz: Orange buduje Warsaw Data Hub. Centrum danych ma już certyfikat EN 50600

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: Centrum GovTech

Przewiń w dół do następnego wpisu