DAJ CYNK

Podkowa Leśna staje się smart dzięki Orange

05.11.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2838

Ważne 1

0

Podkowa Leśna to stworzone w okresie międzywojennym "Miasto Ogród". Teraz, za sprawą Orange Polska, zmienia się tę miejscowość w Smart City z prawdziwego zdarzenia, jak twierdzi pomarańczowy operator.

Inteligentne rozwiązania wdrożone w Podkowie Leśnej mają na celu uczynienie tego miasta bardziej przyjaznym jego mieszkańcom. Wśród nich jest między innymi światłowód, z którego pod koniec września 2018 roku korzystało 43% mieszkań, domów i firm, które miały do niego dostęp (było ich ponad tysiąc).

 Jednym z nich są liczniki wody działające w ramach systemu Orange Smart Water, do których dostęp ma 1200 gospodarstw domowych w Podkowie. Umożliwiają one zdalny odczyt wskazań w czasie rzeczywistym i zapisanie ich na centralnym serwerze. Informacje te są następnie analizowane, na przykład pod kątem awarii, która mogła wystąpić w którejś z monitorowanych stref miasta. Łatwiej jest też dzięki temu zarządzać sprzedażą i księgowością.

W Podkowie Leśnej działa również system energooszczędnego oświetlenia ulicznego, wyposażonego w oprawy LED, dzięki któremu wydatki na oświetlenie spadły o 52%. W planach jest wdrożenie w mieście systemu zarządzania oświetleniem Smart Lights, co przełoży się na jeszcze większe oszczędności. Lampy będą przygaszane w miejscach, gdzie nie ma ruchu, a cały system oświetlenia będzie dostosowany także do warunków pogodowych. Ponadto w Podkowie Leśnej został uruchomiony dwukierunkowy system komunikacji między urzędem i mieszkańcami miasta, za pomocą platformy API telco od Orange.

Planowane jest powiązanie monitoringu miejskiego z inteligentnymi parkingami, które już dziś dzięki pętlom indukcyjnym przekazują informacje o liczbie wolnych miejsc. Z publicznych parkingów korzysta w dni powszednie średnio 140 kierowców, co w skali roku oznacza ponad 35000 parkujących pojazdów. Dzięki wprowadzeniu systemowi rozpoznawania numerów rejestracyjnych pojazdów możliwe będzie nawigowanie do wolnych miejsc postojowych i sprawne pobieranie opłat za parkowanie.

Elementem Smart City, wdrażanego w Podkowie Leśnej, są także ławki. Będą one zasilane energią słoneczną i umożliwią doładowanie telefonu oraz skorzystanie z sieci Wi-Fi.

W inteligentnym mieście nie mogło też zabraknąć rowerów. W Podkowie Leśnej planowany jest system Orange Smart Bike. Nie potrzebuje on stacji dokujących, ponieważ dzięki zastosowaniu technologii GPS i GSM oraz czujnikom ruchu można będzie rozpocząć i zakończyć jazdę w dowolnym miejscu wyznaczonym przez administratora.

Zobacz: Dwie nowe promocje w sieci Orange - 10 zł rabatu na abonament i 200 zł na start w usłudze na kartę
Zobacz: Wyniki finansowe Orange Polska po 3Q2018 - jest nieźle, a nawet bardzo dobrze
Zobacz: Wrocław będzie inteligentniejszy dzięki wdrożeniu rozwiązań Internetu Rzeczy przez firmy Tauron i Ericsson

Źródło tekstu: Orange

Komentarze
Zaloguj się