DAJ CYNK

Wrocław będzie inteligentniejszy dzięki wdrożeniu rozwiązań Internetu Rzeczy przez firmy Tauron i Ericsson

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2822

Firmy Tauron Polska Energia oraz Ericsson zainicjowały we Wrocławiu projekt, którego celem jest wdrożenie usług na potrzeby inteligentnego miasta z użyciem technologii Internetu Rzeczy. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce wykorzystujące IoT na tak dużą skalę.

Rozwiązania technologiczne, które zostaną wdrożone we Wrocławiu, ułatwią bezpieczne i efektywne zarządzanie oświetleniem ulicznym oraz szybkie znalezienie miejsca parkingowego. Stworzona zostanie też aplikacja, która pokaże jakość powietrza w mieście. Opomiarowane będą wrocławskie parki, dzięki czemu będzie można w każdej chwili sprawdzić, gdzie powietrze jest najmniej zanieczyszczone i wybrać najlepsze miejsce na spacer lub piknik. Projekt firm Tauron i Ericsson zakłada także optymalizację wykorzystania i budowę nowych usług na bazie infrastruktury miejskiej, komunalnej, energetycznej i telekomunikacyjnej. Umożliwi to sieć czujników, które dostarczą informacje ułatwiające zarządzanie poszczególnymi funkcjami aglomeracji.

- Po raz pierwszy w Polsce wdrożymy rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy na skalę kilkusettysięcznego miasta. Wykorzystamy istniejącą infrastrukturę dystrybucyjną Grupy Tauron po to, aby świadczyć zaawansowane usługi technologiczne dla mieszkańców i biznesu - powiedział Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju w Tauron Polska Energia. - Duży potencjał widzimy w synergii z aktywami Grupy oraz różnorodnymi usługami oferowanymi przez spółki, takimi jak np. oświetlenie, które może pełnić szereg dodatkowych funkcji związanych z przesyłem danych i pomiarami. Inicjatywa wynika wprost z tworzonego w Grupie Tauron ekosystemu innowacji, który ma kreować nowe produkty i usługi dla naszych klientów.

Realizacja projektu ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, w formie pilotażu. Istotnym elementem projektu będzie zastosowanie nowoczesnych technologii komunikacyjnych oraz zbieranie, przetwarzanie i analizowanie dużych ilości danych pochodzących z zainstalowanych czujników oraz inteligentnej infrastruktury.

- Ericsson mając wiedzę i doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań mobilnych, toruje drogę wdrożeniom Smart City i IoT, w ramach przygotowań do wprowadzenia 5G. Smart City oraz upowszechnienie IoT usprawni życie mieszkańców, poprawi standard ich życia i zwiększy atrakcyjność inwestycji. Dzięki sieci operatora komórkowego Plus po raz pierwszy w Polsce zostanie wykorzystana technologia Narrow Band Internet of Things (NB-IoT) dostarczona w ramach rozwiązania Ericsson Radio System - powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Do realizacji projektu wykorzystane zostaną rozwiązania firmy Ericsson wdrożone w innych tego typu inicjatywach na świecie, między innymi w holenderskim Tilburgu i amerykańskim Dallas, gdzie testowane były rozwiązania związane z zarządzaniem ruchem ulicznym oraz systemem pomiarów, ocen i prognoz stanu środowiska. Łączność radiową za pomocą infrastruktury Narrow Band IoT (NB-IoT) zapewni operator sieci komórkowej Plus. Miasto z kolei zapewni usługi IoT.

Zobacz: T-Mobile pomoże Geotermii Podhalańskiej w przejściu na technologię NB-IoT
Zobacz: Na Górnym Śląsku i w Zagłębiu powstanie Inteligentne Miasto
Zobacz: Orange tworzy z partnerami ekosystem Internetu Rzeczy w Polsce. Na zaproszenie pomarańczowych odpowiedziało 50 firm

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Tauron

Przewiń w dół do następnego wpisu