DAJ CYNK

Nokia poprawia jakość usług 5G za pomocą sztucznej inteligencji

Marian Szutiak

Wydarzenia

Nokia 5G sztuczna inteligencja

Nokia ogłosiła wdrożenie algorytmów AVA QoE w usługach 5G blisko użytkowników. Umożliwi to dostawcom zapewnienie klientom najwyższych standardów działania sieci.

Według raportu Nokii na temat stanu gotowości sieci 5G, aż 35% operatorów twierdzi, że głównym celem ich strategii związanej z siecią nowej generacji jest poprawa jakości doświadczeń użytkowników. Wdrożenie algorytmów Nokia AVA na tradycyjnych architekturach sieciowych pozwoliło osiągnąć 59-procentową redukcję buforowania materiałów z platformy Netflix i o 15-procent obniżyć odsetek sesji YouTube, które doświadczały opóźnień w odtwarzaniu. Dzięki rozwiązaniu AVA QoE firmy Nokia, zastosowanym na granicy sieci z abonentem, dostawcy usług internetowych mogą zapewnić swoim klientom jeszcze większą przepustowość przesyłania danych, co przekłada się na wyższą jakość strumieniowanych filmów i lepsze doznania dla graczy online.

Zobacz: Nokia: sieci 5G są o 90 procent bardziej energooszczędne
Zobacz: Nokia i Elisa chwalą się nowym rekordem prędkości 5G w komercyjnej sieci

Nokia AVA QoE na granicy sieci przenosi kod do miejsca, w którym znajdują się dane, wdrażając algorytmy uczenia maszynowego (ML), które umożliwiają zautomatyzowane działania w czasie rzeczywistym bliżej abonenta. Rozwiązanie to zmniejsza również obciążenie sieci danymi, przy jednoczesnym wykładniczym zmniejszeniu ilości danych z poziomu użytkownika wymaganych do zasilania modeli ML.

Zwiększona złożoność różnych technologii 5G szczególnie w sieciach typu Open RAN potencjalnie wprowadzi nowe wyzwania dla zespołów utrzymaniowych operatorów, których zadaniem jest zarządzanie usługami w trybie end-to end. Sztuczna inteligencja będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w zarządzaniu tą złożonością i zapewni jakość doświadczeń (Quality of Experience), której konsumenci i przedsiębiorstwa wymagają od mobilnych aplikacji szerokopasmowych i usług wrażliwych na opóźnienia. W podejściu firmy Nokia scentralizowana sztuczna inteligencja analizuje informacje o działaniu całej sieci co w połączeniu z predefiniowanymi modelami opartymi na rozproszonej sztucznej iteligencji pozwala na optymalizacje sieci radiowej w czasie rzeczywistym.

– powiedział Stefan Pongratz, wiceprezes Dell’Oro Group

Dziś wielu dostawców usług telekomunikacyjnych chętnie wprowadza nowe usługi o niskich opóźnieniach dla swoich klientów. Dzięki rozwiązaniu AVA QoE firmy Nokia doprowadzamy sztuczną inteligencję bliżej do użytkownika, dzięki czemu operatorzy mogą zapewnić spersonalizowane usługi 5G i zagwarantować najwyższą ich jakość.

– dodał Dennis Lorenzin, szef Network Cognitive Services, Global Services

Zobacz: Sieci kampusowe to jedno z kluczowych zastosowań 5G. Zobaczcie, jak się to robi w Orange
Zobacz: Sieci 5G w Polsce 2020. Stan wdrożenia w raporcie Notel Poland

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Nokia

Przewiń w dół do następnego wpisu