DAJ CYNK

Nokia: sieci 5G są o 90 procent bardziej energooszczędne

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Nokia: sieci 5G są o 90 procent bardziej energooszczędne

Szybsze, o większej pojemności, a także… bardziej energooszczędne. To jeszcze jedna korzyść wynikająca z wdrożenia sieci 5G. Nowe badania dotyczące tego aspektu standardu 5G przedstawiła firma Nokia.

Nowe badanie przeprowadzone przez firmę Nokia oraz operatora Telefónica wykazało, że sieci 5G są o 90 procent bardziej energooszczędne niż starsze sieci 4G. 

Pomiary, pozwalające na wyciągnięcie takiego wniosku, trwały trzy miesiące i koncentrowały się na zużyciu energii przez sieć dostępu radiowego (RAN) w sieci Telefónica. Podczas testów zbadano jedenaście różnych scenariuszy obciążenia ruchem, które mierzyły zużycie energii w przeliczeniu na transfer danych wyrażany w Mbps. 

Zobacz: Raport: 5G przyniesie w Europie dodatkowe korzyści w wysokości 210 mld euro 

Testy prowadzone były z wykorzystaniem portfolio produktów AirScale firmy Nokia, w tym stacji bazowych AirScale, a także anten AirScale Massive MIMO Active Antenna. Badacze przeanalizowali odczyty rzeczywistego zużycia energii przez stację bazową w każdym z przewidzianych scenariuszy, oceniając je w skali od 0 do 100 procent. Testy objęły również zdalny monitoring rzeczywistego zużycia energii przez systemy zarządzania siecią.

Zdaniem Nokii, wyniki badań dowodzą, że technologia 5G RAN jest znacznie bardziej wydajna niż starsze technologie łączności mobilnej, jeśli chodzi o zużycie energii w przeliczeniu na uzyskaną przepustowość transferu danych. Na pozytywny rezultat wpłynęło także kilka funkcji sprzętowych i programowych, których zadaniem jest oszczędzanie energii

Zobacz: Nokia: 5G powiększy światowe PKB o 8 bilionów USD. Kto nie wejdzie w 5G, ten odpadnie z wyścigu

Chociaż smartfony 5G wyposażane są w większe niż zazwyczaj baterie, a wyłączenie dostępu do 5G jest jedną z funkcji wydłużających czas pracy tych urządzeń, to w świetle nowych badań Nokii sprawa przedstawia się bardziej optymistycznie. Autorzy testu stwierdzają wręcz, że w porównaniu do starszych standardów technologia 5G jest bardziej ekologiczna, zapewniając większą liczbą bitów danych na kilowat energii. Jednocześnie badacze stwierdzają, że z powodu spodziewanego wzrostu ruchu danych mobilnych sieci 5G wymagają jeszcze dalszych usprawnień w celu zwiększenia efektywności energetycznej i zminimalizowania emisji CO2.  

By zrealizować te cele, Nokia i Telefónica pracują wspólnie nad inteligentną infrastrukturą sieci energetycznej i funkcjami oszczędzania energii, które wykorzystują uczenie maszynowe i sztuczną inteligencji. Firmy współdziałają również przy tworzeniu zielonych sieci 5G.

Zobacz: Sieci kampusowe to jedno z kluczowych zastosowań 5G. Zobaczcie, jak się to robi w Orange
Zobacz: Nokia i Elisa chwalą się nowym rekordem prędkości 5G w komercyjnej sieci

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Nokia

Źródło tekstu: Nokia

Przewiń w dół do następnego wpisu