DAJ CYNK

50 lat temu Motorola przekazała pierwsze słowa wypowiedziane na Księżycu

20.07.2019

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8886

Ważne 0

0

W ostatnich dniach cały świat szumnie obchodzi 50. rocznicę lądowania na Księżycu. Motorola postanowiła przypomnieć nam, że to właśnie przekaźnik firmy znajdował się na pokładzie Apollo 11 i to za jego pomocą przesłane zostały na Ziemię pierwsze słowa wypowiedziane przez Neila Armstronga.

Urządzenie Motoroli zamontowane na statku kosmicznym było odpowiedzialne za wysyłanie sygnałów radiowych, które na Ziemi odbierały trzy stacje odbiorcze. Następnie demodulatory pasma, również Motoroli, przekształcały je w sygnały radiowe i telewizyjne, a całość trafiała do 650 mln ludzi na całym świecie, którzy mogli śledzić pierwsze kroki człowieka na Księżycu.

Przekaźnik S-band pozwolił na komunikację prowadzoną na odległości 30 tys. mil, używając przy tym zaledwie 35 Watów mocy.

Zobacz: Motorola One Pro - pierwszy telefon tej marki z poczwórnym aparatem z tyłu

Neil Armstrong postawił pierwsze kroki na Księżycu po 109 godzinach i 42 minutach od startu misji. Następnie padły słynne słowa - To jest mały krok dla człowieka, a wielki skok dla ludzkości. Astronauci spędzili na Księżycu w sumie 21 godzin i 36 minut. Apollo 11 wylądował na Ziemi 24 lipca, a cała misja trwała 195 godzin 18 minut i 35 sekund.

Zobacz: Test Motorola One Vision - kinowy ekran i dużo przyjemności z użytkowania

Oprócz przekaźników radiowych Motorola dostarczyła na potrzeby misji tysiące urządzeń półprzewodnikowych, naziemnych do monitorowania i kontroli oraz 12 urządzeń pokładowych do śledzenia i komunikacji.

Zobacz: Motorola One Action zapowiada się interesująco

Warto również przypomnieć, że 10 lat temu z okazji misji Apollo 11 Motorola wypuściła na rynek specjalną edycję... dosyć specjalnego telefonu - Motorola R1 Aura Celestial. Telefon miał w pamięci wgrane multimedia nawiązujące do lądowania na Księżycu, w tym reportaż z całej akcji. Pierwszy egzemplarz otrzymał Neil Armstrong.

 

Źródło tekstu: Motorola; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu