DAJ CYNK

Mieszkańcy gmin położonych w pobliżu granicy z Ukrainą dostali fałszywe Alerty RCB o mobilizacji

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4085

Sytuacja na Ukrainie staje się coraz bardziej napięta. W odpowiedzi na działania Rosjan u naszych wschodnich sąsiadów wprowadzono stan wojenny. W Polsce ktoś się postanowił zabawić i wysłał do mieszkańców gmin położonych w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej fałszywy Alert RCB informujący o mobilizacji. ABW i Policja poszukują dowcipnisia.

Alert RCB to wiadomość SMS, która na zlecenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa trafia do przebywających na danym terenie (a ściślej będących w zasięgu określonych stacji bazowych), ostrzegając ich o zagrożeniach związanych na przykład z gwałtownymi burzami, wichurami i innymi zjawiskami meteorologicznymi. Jak jednak donoszą osoby mieszkające w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej, otrzymali oni wiadomość o zupełnie odmiennej treści. Na ich telefony trafiły wiadomości SMS z podpisem Alert RCB o następującej treści (poszczególne wersje różniły się nazwą gminy):

Uwaga! Mezczyzni w wieku 18-65 lat zamieszkali na terenie gminy Dukla zobowiazani sa do stawienia sie na terenie urzedu gminy w dniu 27.11.2018 o godzinie 10:00 w zwiazku z sytuacja kryzysowa na Ukrainie. Prosze oczekiwac dalszych komunikatow.

Jak widać, fałszywa wiadomość przypominała w formie prawdziwy komunikat rozsyłany przez RCB. Dodatkowo, przez zbieg okoliczności (sytuacja na Ukrainie, bliskość do granicy z tym państwem), mogła mieć ona sens dla niektórych osób, które ją otrzymały.

Na szczęście Rządowe Centrum Bezpieczeństwa szybko zareagowało na ten incydent i wysłało tym razem prawdziwy Alert RCB, który trafił między innymi do redaktora naczelnego TELEPOLIS.PL.

Zobacz: Alert RCB - SMS-owe powiadomienia o burzach i innych zagrożeniach
Zobacz: Alert RCB również dla obcokrajowców

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: RCB

Przewiń w dół do następnego wpisu