DAJ CYNK

Kanclerz Niemiec przeciwna blokowaniu firmy Huawei

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3765

Kanclerz Niemiec przeciwna blokowaniu firmy Huawei

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest przeciwna całkowitemu zakazowi działalności firmy Huawei - podała agencja Bloomberg. Według niej ustalenia ekspertów pracujących nad projektem regulacji dotyczących zasad bezpieczeństwa w sieciach 5G budzą sporo wątpliwości.

Według Bloomberga, projekt regulacji dotyczących zasad bezpieczeństwa w sieciach 5G jest już w końcowej fazie konsultacji i zaostrzyć ma kontrolę rządu nad dostawcami sprzętu sieciowego. Daje on członkom niemieckiego rządu znacznie więcej możliwości w zakresie określania wymagań bezpieczeństwa funkcjonowania sieci telekomunikacyjnych i przetwarzania danych.

Zobacz: Rozwiązania 5G firmy Huawei przeszły test bezpieczeństwa GSMA NESAS z wynikiem pozytywnym
Zobacz: 5G bez Huaweia, cała Europa jak USA. Premier Morawiecki w „Daily Telegraph”

Źródła bliskie całej sprawie podają, że Angela Merkel nie jest przychylna przepisom, które mogłyby skutkować wykluczeniem firmy Huawei z potencjalnej budowy infrastruktury sieci 5G w Niemczech. Niemiecka kanclerz podtrzymuje więc łagodne podejście do firmy, pomimo wysiłków prezydenta USA Donalda Trumpa, by kraje europejskie wykluczyły Huawei z budowy sieci nowej generacji. Wzmocniła ona swoje stanowisko 14 września po wideokonferencji przywódców UE z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

– Liczba problemów i wątpliwości rośnie w wielu obszarach. Trzeba jednak szukać rozwiązań.

– powiedziała Angela Merkel, kanclerz Niemiec

Angela Merkel, kanclerz Republiki Federalnej Niemiec
Angela Merkel, kanclerz Republiki Federalnej Niemiec (źródło: dailysabah.com)

Już na przyszły tydzień zaplanowany jest szczyt w Brukseli. Politycy będą omawiać wspólną strategię dotyczącą bezpieczeństwa infrastruktury sieci 5G. Jak podaje Bloomberg, Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, próbuje obecnie wypracować wśród europejskich liderów wspólne podejście do bezpieczeństwa cybernetycznego. Dziennikarze agencji dotarli do projektu wspólnego oświadczenia, w którym czytamy między innymi:

– Rada Europejska podkreśla, że potencjalni dostawcy 5G muszą być oceniani na podstawie wspólnych obiektywnych kryteriów.

Również zdaniem Komisji Europejskiej, powszechny dostęp do szybkiego Internetu jest dla rozwoju gospodarki na tyle istotny, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poświęciła mu w swoim niedawnym orędziu o stanie Unii wiele uwagi, wzywając państwa członkowskie UE do wypracowania wspólnego podejścia do wdrażania sieci.

W Polsce cały czas trwa dyskusja nad zaangażowaniem poszczególnych dostawców technologii w budowę bezpiecznej infrastruktury 5G w Polsce. Trwają właśnie konsultacje w sprawie nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która może zmienić przepisy regulujące możliwość działania na krajowym rynku. Jak przekonują eksperci, wykluczenie jakiegokolwiek dostawcy technologii, niezbędnych do budowy sieci nowej generacji, mogą się niekorzystnie odbić na cenach usług operatorów telekomunikacyjnych, postępie cyfryzacji w Polsce, a także na bilateralnych stosunkach międzynarodowych.

Zobacz: Projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie uderzy w rynek i opóźni wdrażanie 5G. Oznacza też 15 mld zł kosztów operatorów
Zobacz: Kraśnik cyfrowym skansenem Lubelszczyzny?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Huawei

Przewiń w dół do następnego wpisu