DAJ CYNK

Wiadomości RCS zastąpią SMS-y, ale czy wygrają z komunikatorami?

orson_dzi

Taryfy, promocje, usługi

RCS, czyli nowy standard przesyłania wiadomości (Rich Communication Services) jest stopniowo wdrażany przez kolejnych operatorów. W Polsce na razie ciągle mówi się o zainteresowaniu rodzimych sieci. RCS może skutecznie wyprzeć SMS-y, ale czy poradzi sobie z komunikatorami takimi jak Messenger?

Wiadomości RCS w zasadzie w dużym stopniu powielają funkcjonalności popularnych komunikatorów. Tak jak one, za pomocą RCS można prowadzić rozmowy grupowe, informować o lokalizacji i odczytaniu wiadomości, prowadzić wideokonferencje lub wysyłać załączniki, ale o maksymalnej wielkości 10 MB. Zaletą standardu jest jednak brak konieczności korzystania z dodatkowych aplikacji, a łączność odbywa się za pomocą sieci 3G, LTE lub 5G, jak również Wi-Fi.

Zobacz: Google wprowadza wiadomości RCS w pierwszych krajach. Na razie bez wsparcia operatorów

Obecnie ze standardu RCS, pod nazwami takim jak joyn, czy Message+, korzysta 76 operatorów na całym świecie. GSMA szacuje, że w 2020 roku dołączy do nich 59 kolejnych sieci, a w najbliższej przyszłości RCS ma obsługiwać 86% smartfonów na świecie. W popularyzacji standardu dużą rolę odegra Google. Wiadomości RCS na Androida to idealna konkurencja dla iMessage, której do tej pory na smartfonach z zielonym robotem brakowało.

Zobacz: RCS w Polsce: telekomy rozmawiają w sprawie wdrożenia nowego standardu wiadomości

Ewentualną popularność RCS wspomaga efekt skali Androida na świecie, która znacznie rozszerzy dostęp do funkcji znanych obecnie użytkownikom telefonów Apple, bądź aplikacji WhatsApp i Facebook Messenger. I to wszystko z poziomu podstawowego oprogramowania telefonu, czyli w prosty i uniwersalny sposób pozwala dotrzeć do większej grupy konsumentów

-  mówi Krzysztof Cembrzyński, ekspert ds. telekomunikacji, mediów i technologii w DNB Bank Polska.

Zobacz: Polecane powerbanki - test 15 modeli
Zobacz: Test ASUS Zenfone 6 - obrotowy aparat do zdjęć selfie i… szpiegowskich
Zobacz: Światłowód Plusa w praktyce. Jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: DNB; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu