DAJ CYNK

Google wprowadza wiadomości RCS w pierwszych krajach. Na razie bez wsparcia operatorów

orson_dzi

Taryfy, promocje, usługi

Wiadomości RCS to opracowywany od lat standard, który ma zastąpić tradycyjne SMS-y. Do jego wdrożenia Google potrzebuje wsparcia operatorów, którzy wdrożą go w swoich sieciach. To jednak jest czasochłonny proces i internetowy gigant postanowił na własną rękę wprowadzić RCS we Francji i Wielkiej Brytanii. Na początek z użyciem własnej aplikacji.

Google ewidentnie traci cierpliwość w sprawie standardu wiadomości RCS. Aby mógł on w pełni działać, musi być wspierany zarówno przez operatora, jak i konkretny modelu smartfonu. Czarę goryczy miał przelać amerykański T-Mobile, który choć sprzedaje i w pełni wspiera Pixela 3a, to nie oferuje na nim obsługi wiadomości RCS. Dlatego też Google postanowił wprowadzić system na własną rękę i użyć do tego osobnej aplikacji - RCS Chat.

Zobacz: Samsung i Google będą współpracować w celu zwiększenia popularności wiadomości RCS na Androidzie

Docelowo wiadomości RCS mają działać bez użycia jakichkolwiek dodatkowych programów i pojawić się w miejsce wiadomości SMS. W dużym uproszczeniu, to przeniesienie funkcjonalności znanej np. z Messengera lub WhatsAppa w miejsce SMS-ów. RCS pozwala na otrzymywanie powiadomień o odczytaniu wiadomości lub informacje o tym, że rozmówca właśnie pisze wiadomość. Dodatkowo obsługuje załączniki znacznie większe niż np. MMS-y. Ich maksymalny rozmiar to aż 100 MB.

Zobacz: Startują testy RCS w Polsce

Problemem wiadomości RCS jest jak na razie brak odpowiedniego szyfrowania wiadomości. To jak na razie stawia popularne komunikatory internetowe na wygranej pozycji. W przyszłości ma się to zmienić.

W Polsce operatorzy już opracowują wdrożenia wiadomości RCS.

Zobacz: RCS w Polsce: telekomy rozmawiają w sprawie wdrożenia nowego standardu wiadomości

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: theverge; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu