DAJ CYNK

Testowych rezerwacji sieci 5G w Polsce jest dużo. Ale do działającej usługi ciągle daleka droga

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 10194

Podczas konferencji IVA 2019 w Sztokholmie, prezes UKE przekazał informacje na temat aktualnej liczby testowych rezerwacji częstotliwości sieci 5G. Jest ich całkiem sporo.

Na jednym ze slajdów wyświetlanych podczas prezentacji Marcina Cichego widzimy, że w Polsce mamy obecnie aż 75 testowych rezerwacji częstotliwości sieci 5G. Zdecydowana większość z nich znajduje się w zakresie 3,4 - 3,6 GHz i należą one do Ericssona, Orange oraz T-Mobile. Oczywiście należy pamiętać, że są to tylko rezerwacje testowe. Oznacza to, że dana firma może we wskazanym miejscu przeprowadzać testy sieci 5G.

Zobacz: Ericsson jest gotowy do uruchomienia 5G w Polsce. Reszta jest w rękach rządzących
Zobacz: Z sieci 5G w Korei Południowej korzysta już ponad milion użytkowników

Tylko Ericsson dysponuje obecnie pozwoleniem na testy w paśmie 700 MHz, które będzie miało zdecydowanie największy zasięg jeśli chodzi o sieć 5G. Obecnie w tym paśmie nadawana jest w Polsce telewizja naziemna. A konkretnie w paśmie 470-790 MHz i zostanie ona delikatnie przesunięta do pasma 470-694 MHz.

Zobacz: [Aktualizacja] Premier Morawiecki podpisał Apel o powstrzymanie 5G na Ziemi i w kosmosie. Czy to prawdziwa informacja?
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji walczy z mitami na temat sieci 5G

Orange ma najwięcej, bo 43 pozwoleń na testy sieci 5G i jako jedyny dysponuje rezerwacją zakresie 27,6 - 28,35 GHz. W tym zakresie sieć 5G będzie dostępna w miejscach o dużym zagęszczeniu ludności - na stadionach lub w galeriach handlowych.

Warto też zwrócić uwagę na to w jakich miejscowościach są możliwe testy sieci 5G. Tylko Lublin jest jedynym miastem z tzw. ściany wschodniej.

Zobacz: W Chinach powstanie szpital okulistyczny z siecią 5G
Zobacz: Vodafone uruchamia 5G we Włoszech. Na początek Mediolan, Turyn, Bolonia, Rzym i Neapol

Aktualizacja

Jak się okazało, slajd prezentował tylko wydane rezerwacje na testy sieci 5G, a nie gotowe nadajniki. Od rezerwacji do fizycznej stacji bazowej jest daleka droga. Jeszcze dalsza - do faktycznego, komercyjnego wdrożenia sieci piątej generacji. Na to musimy jeszcze trochę poczekać.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: UKE

Źródło tekstu: UKE; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu