T-Mobile dla klimatu – „Godzina dla Ziemi” i inne działania na rzecz środowiska
Każdego roku, pod koniec marca, miliony ludzi na całym świecie przyłączają się do inicjatywy „Godzina dla Ziemi”, symbolicznie gasząc światła na 60 minut. Wśród uczestników tej akcji nie zabraknie również T-Mobile, które 22 marca 2025 roku w swojej warszawskiej siedzibie przy ul. Marynarskiej wyłączy wszystkie światła, w tym charakterystyczne magentowe „T”. Ten gest to część szerszych działań operatora na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego.

Neutralność klimatyczna i odnawialne źródła energii
Ochrona środowiska jest kluczowym elementem strategii ESG T-Mobile. Firma konsekwentnie dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej – w zakresie emisji własnych (bezpośrednich i pośrednich) planuje osiągnąć ten cel jeszcze w tym roku. Natomiast do 2040 roku zobowiązała się do neutralności w całym łańcuchu dostaw. Od 2021 roku 100% energii wykorzystywanej przez T-Mobile pochodzi z odnawialnych źródeł, co stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.
„Godzina dla Ziemi” ma dla nas szczególne znaczenie. Gasząc światła w naszej siedzibie, chcemy powiedzieć światu, że jesteśmy o krok od zrealizowania naszego nadrzędnego celu w kwestii ochrony środowiska, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Nieustannie podejmujemy nowe działania, które zbliżają nas do tego stanu i robimy wszystko, aby połączyć troskę o środowisko z niezawodnością naszej sieci. „Godzina dla Ziemi” trwa więc u nas dokładnie 365 dni.
Elektryfikacja floty – T-Elektromobile
Oprócz korzystania z zielonej energii, T-Mobile inwestuje również w ekologiczną mobilność. Celem firmy jest, aby do 2027 roku cała flota pojazdów składała się wyłącznie z samochodów elektrycznych i hybrydowych. Jak dotąd, „elektryki” z zespołu Magenta przejechały już ponad pół miliona kilometrów, co w 2023 roku pozwoliło zaoszczędzić 158 ton CO2, czyli o 15% mniej emisji niż w poprzednim roku. W trosce o rozwój infrastruktury ładowania firma zainstalowała ponad 40 stacji ładowania w swoich biurach w Polsce, a do końca 2025 roku planuje otworzyć kolejne 30.



Zrównoważony transport – rowery i hulajnogi
T-Mobile wspiera również zrównoważone środki transportu, takie jak rowery i hulajnogi elektryczne. Według Europejskiej Federacji Cyklistów, jazda na rowerze generuje 13 razy mniej CO2 niż samochód i 5 razy mniej niż autobus. W związku z tym, magentowa firma zachęca swoich pracowników do korzystania z tych ekologicznych środków transportu, zapewniając:
- specjalnie wydzielone strefy parkingowe dla rowerów,
- stację ładowania hulajnóg elektrycznych,
- bezpłatny serwis rowerowy przed każdym sezonem,
- dostęp do wypożyczalni rowerów w pobliżu siedziby przy ul. Marynarskiej.
Recykling smartfonów i edukacja ekologiczna
Kolejnym krokiem T-Mobile w kierunku zrównoważonego rozwoju jest wsparcie gospodarki obiegu zamkniętego. Firma aktywnie promuje recykling smartfonów i edukację ekologiczną wśród swoich klientów. Badania z 2022 roku wykazały, że aż 25% Polaków posiada co najmniej dwa nieużywane smartfony, które zalegają w szufladach, zamiast zostać przekazane do recyklingu lub ponownego użytku.
Aby zmienić ten trend, T-Mobile uruchomiło projekt „Działamy w trosce o naturę”. W ramach tej inicjatywy:
- w salonach pojawiły się specjalne pojemniki na stare telefony,
- klienci mogą otrzymać zniżki za oddanie nieużywanego urządzenia,
- prowadzona jest kampania edukacyjna na temat recyklingu elektroniki.
Działania T-Mobile na rzecz ochrony środowiska obejmują nie tylko symboliczne gesty, takie jak „Godzina dla Ziemi”, ale także długoterminowe inicjatywy w zakresie energii odnawialnej, elektryfikacji floty, promowania ekologicznego transportu oraz recyklingu elektroniki. Firma konsekwentnie realizuje strategię ESG, łącząc troskę o klimat z niezawodnością swoich usług. Więcej informacji na temat działań firmy można znaleźć pod tym adresem.