DAJ CYNK

TSMC idzie w stronę 5 nm. Nowe chipy trafią do iPhone'ów oraz do urządzeń z Androidem

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 6052

Tajwański TSMC ogłosił wydanie kompletnej infrastruktury projektowania układów w technologii 5 nm. Toruje to drogę dla chipsetów Apple A14, które pojawią się w 2020 roku, a także dla przyszłych Snapdragonów.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) jest od 2016 roku jedynym producentem chipsetów do urządzeń mobilnych Apple'a. W fabrykach tajwańskiej firmy powstawały i powstają układy A10 Fusion, A11 Bionic oraz A12 Bionic. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że TSMC będzie dostarczał również przyszłe procesory Apple'a - A13 oraz A14. O ile jednak A13 będzie wykonywany w procesie 7 nm EUV (tzw. 7nm+), o tyle planowany na rok 2020 układ Apple A14 może już korzystać z technologii 5 nm.

Zobacz: Huawei Mate 30 może być napędzany chipsetem Kirin 985, wykonanym w procesie 7 nm EUV
Zobacz: Apple stawia na TSMC, co na to konkurencja?

Jak zapewnia TSMC, przejście z 7 nm na 5 nm powoduje 15% przyrost wydajności w rdzeniu ARM Cortex-A72, a także lepszą pamięć SRAM ( (ang. Static Random Access Memory) oraz redukcję obszaru analogowego, spowodowane zmianą architektury. Przy produkcji chipów 5 nm zostanie wykorzystany proces litograficzny EUV (Extreme ultraviolet lithography).

Zobacz: Huawei zostanie dostawcą modemów 5G dla Apple? Amerykanie mogą nie mieć innego wyboru
Zobacz: Apple może mieć kłopot z dostępem do modemów 5G dla swoich produktów

Urządzenia z Androidem również doczekają się układów SoC wykonanych w technologii 5 nm. Po premierze Apple A13 możemy się spodziewać chipsetów firmy Qualcomm, czyli "5-nanometrowych" Snapdragonów. One także będą wykonywane przez TSMC. Oferta tajwańskiej firmy jest powszechnie uważana za lepszą od tego, co proponują inni wytwórcy układów półprzewodnikowych, z Samsungiem i Intelem włącznie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wccftech.com

Źródło tekstu: TSMC, MacRumors, Android Authority

Przewiń w dół do następnego wpisu