DAJ CYNK

Samsung już myśli o 6G i prędkości 1 Tbps. Oto, jaki jest plan

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Samsung już myśli o 6G i prędkości 1 Tbps. Oto, jaki jest plan

O łączności 6G mówi się już coraz częściej, a najbardziej zaangażowana w plany wdrożenia tej technologii przyszłości jest Korea Południowa. Nie zabrakło tu również Samsunga, który przedstawił swoją wizje na 6G. 

Firma Samsung opublikowała dziś białą księgę, w której przedstawiono wizję firmy dotyczącą wykorzystania globalnych pasm częstotliwości dla technologii 6G

Po co w ogóle 6G? Samsung wymienia takie usługi, jak hologramy mobilne o wysokiej wierności i realnie immersyjna rzeczywistość rozszerzona (XR), które wymagają ultraszybkiej komunikacji i dużej ilości danych. Rośnie również zapotrzebowanie na większy zasięg.

Myślenie o 6G wymaga najpierw wygospodarowania odpowiedniego pasma dla tego rodzaju komunikacji. Zdaniem Samsunga potrzebne są bardzo duże szerokości ciągłego pasma od setek MHz do dziesiątek GHz. Producent proponuje rozważenie wszystkich dostępnych pasm dla technologii 6G: od niskiego pasma poniżej 1 GHz, poprzez średnie pasmo z zakresu 1-24 GHz, aż do wysokiego z zakresu 24-300 GHz.

Jak wylicza Samsung, pasmo środkowe z zakresu 7-24 GHz jest kandydatem mogącym zapewnić szybszą transmisję danych i rozsądny zasięg

Pasmo subterahercowe (sub-THz) z zakresu 92-300 GHz jest rozważane do obsługi ultraszybkiej transmisji. W nim dane mają być przesyłane z szybkością do 1 terabita na sekundę (Tbps), czyli 50 razy szybciej niż w sieci 5G (20 Gbps).

Zobacz: Chiny zdominują 6G, mają coraz więcej patentów – najwięcej na sieci terahercowe i AI

Samsung wspomina również o realokacji istniejących pasm wykorzystywanych w sieciach 3G, 4G i 5G do sieci 6G jako jeszcze jednym sposobie na uzyskanie całego zakresu niezbędnego dla 6G. 

Koreańczycy opracowują także inne technologie, które mogą być niezbędne przy wdrożeniu 6G, na przykład technologia soczewek RIS. Rozwiązanie to może odbijać sygnał radiowy w pożądanym kierunku za pomocą powierzchni z metamateriału i tym samym zmniejszyć utratę sygnału o wysokiej częstotliwości, np. fal milimetrowych. Firma Samsung przekonuje, że jej technologia RIS może czterokrotnie zwiększyć siłę sygnału, a zasięg sterowalności wiązką 150%.

Innym rozwiązaniem, które analizuje Samsung, jest dupleks z mieszanym podziałem (XDD), który jest w stanie znacząco zwiększyć zasięg systemu TDD używanego dziś w pasmach wysokiej częstotliwości. XDD może zwiększyć zasięg propagacji sygnału uplink do dwóch razy. 

Z kolei dzięki pełnemu dupleksowi transmisja i odbiór danych mogą odbywać się jednocześnie na tej samej częstotliwości, dzięki czemu prędkość przesyłu danych wzrasta nawet dwukrotnie. Firma Samsung przeprowadziła udaną próbę pełnego dupleksu w paśmie milimetrowym ze stacją bazową i terminalem oddalonym od siebie o 100 metrów, demonstrując eliminację zakłóceń własnych o ponad 114 dB i wzrost szybkości transmisji danych o 190%.

Kolejnym rozwiązaniem, które ma usprawniać działanie sieci 6G, jest AI-NC, czyli kompensacja nieliniowości oparta na sztucznej inteligencji. AI-NC wykorzystuje sztuczną inteligencję w odbiorniku, by skompensować zniekształcenia sygnału i poprawić zasięg oraz jakość sygnałów o wysokiej szybkości transmisji danych. Firma Samsung uzyskała poprawę zasięgu o 190% dla szybkiej transmisji uplink i poprawę prędkości transmisji o 150% w granicach zasięgu.

  • Biała Księga zakresu 6G firmy Samsung jest dostępna do pobrania na stronie: research.samsung.com.

Zobacz: Korea Południowa zdradza, kiedy pojawi się 6G
Zobacz: 200 Gb/s w sieci mobilnej? W 6G to możliwe

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Samsung