DAJ CYNK

Mniej niż jeden na dziesięciu nastolatków wykorzystuje Internet do innych celów niż rozrywka

25.09.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 425

Ważne 0

0

85% nastolatków codziennie lub prawie codziennie łączy się z siecią za pośrednictwem smartfonu, a 15% spędza w Internecie nawet 5 godzin dziennie. Jednak tylko 1 na 10 nastolatków wykorzystuje internet do twórczych działań, a 60 % nigdy nie stworzyło niczego za pomocą aplikacji – wynika ze wstępnych wyników polskiej edycji międzynarodowego badania EU Kids Online 2018. Autorzy podkreślają, że do ostrożnego i pożytecznego korzystania z technologii trzeba przygotowywać już najmłodszych internautów. 

Wyraźnym trendem jest coraz większa mobilność. Smartfon jest dominującym sposobem, w jaki młodzi ludzie w wieku 9–17 lat łączą się z internetem. 85 % robi to codziennie lub częściej. Inne, te bardziej tradycyjne formy, są już coraz rzadsze – okazuje się, że jedynie 40% codziennie lub prawie codziennie korzysta z laptopa lub komputera stacjonarnego. Drugi trend, który potwierdzają badania, pokazuje, że nie wszyscy korzystają z internetu sensownie, w sposób aktywny – mówi dr hab. Jacek Pyżalski, merytoryczny kierownik polskich badań EU Kids Online 2018, zrealizowanych w partnerstwie z Fundacją Orange.

  Z badań wynika, że uczniowie w większości używają technologii w sposób bierny: do oglądania wideo, słuchania muzyki albo komunikowania się z najbliższymi. Mniej niż jeden na dziesięciu nastolatków wykorzystuje internet do twórczych działań, jak na przykład stworzenie i opublikowanie własnego filmu czy nagrania przy użyciu narzędzi online. 60% badanych nigdy nie stworzyło niczego za pomocą aplikacji.

P rzeciwdziałanie zagrożeniom jest o tyle trudniejsze, że – jak wynika z tegorocznej polskiej edycji badań EU Kids Online – wielu uczniów nawet w szkole nie zetknęło się z zasadami poruszania się w Internecie. Co trzeci badany wskazał, że nauczyciele w szkole nigdy lub prawie nigdy nie zajmują się kwestią bezpieczeństwa w Internecie. Aż 40% uczniów stwierdza, że w szkole nie ma ustalonych zasad dotyczących korzystania z Internetu, a 45% nigdy nie rozmawiało z nauczycielami o tym, jakie są dobre zwyczaje postępowania w sieci. 65% uczniów nigdy lub prawie nigdy nie rozmawiało z nauczycielem o tym, co robi w sieci.

– Wyzwaniem edukacyjnym jest nie tylko to, jak ochronić przed zagrożeniami, lecz także to, jak uczyć i stwarzać warunki do tego, żeby młodzi ludzie angażowali się w dobre rzeczy – prorozwojowe i prospołeczne. Po drugie – mimo że inicjatyw z zakresu edukacji medialnej jest tak dużo, że właściwie każdy młody człowiek już z niej skorzystał – nasze badania pokazały, że ciągle dużym wyzwaniem jest to, żebyśmy w ogóle z młodymi ludźmi rozmawiali i interesowali się tym, co robią w Internecie – mówi dr hab. Jacek Pyżalski.

Źródło tekstu: newseria

Komentarze
Zaloguj się
4. ~gość
0

2018-09-25 18:58:21 host: a25-05-(...)ini.net

czy porno podliczamy pod rozrywkę?

Odpowiedz

1. Brend
0

2018-09-25 10:28:01

No i? Czym innym niby młodzież ma się zajmować? To jest trochę tak, jakby 30 lat temu zrobić takie badanie i wyszłoby, że przeważająca większość młodzieży używa swoich walkmanów do słuchania muzyki a nie np. nauki języków. Smartfon z dostępem do internetu to urządzenie zaprojektowane z myślą o konsumpcji szeroko pojętego contentu. To, że można użyć go do odszukania drogi, zadzwonienia czy wyszukania czegoś w Internecie to tylko dodatek.

Odpowiedz

0

2018-09-25 10:44:48

Tak samo jak teraz jest wielkie gadanie, że ludzie na przystankach, w autobusach, pociągach, poczekalniach itd bez przerwy korzystają ze smartfonów zamiast czytać książkę albo gazetę. Tylko, że smartfony zastąpiły nam papierowe książki i gazety i teraz czytamy je na ekranach. Przykładowo ja czytam dość sporo, ale wszystkie książki kupuję w iBooks i kilka sekund po zakupie mogę czytać.

2. BO2095
0

2018-09-25 12:18:08

W sumie to zwykłe książki też można czytać w kilka sekund po zakupie :P Mnie dobija to, że ludzie lamentują, że telefony i tablety odebrały nam komunikację z innymi ludźmi. Szkoda, że wcześniej ludzie czytali też książki czy gazety, przez co efekt był taki sam, z tą różnicą że z telefonu można zadzwonić jakby coś się stało ;)

0

2018-09-25 12:54:42

Można, ale tradycyjne książki musisz ze sobą wozić, pamiętać żeby zabrać itd.