DAJ CYNK

Czy wszyscy w twojej okolicy zostali w domach? Google sprawdza i raportuje

Anna Rymsza

Sprzęt

#zostańwdomu

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele państw rozważa mniej lub bardziej jawne śledzenie przemieszczania się obywateli. Google wychodzi im naprzeciw – w końcu i tak udostępniamy swoje położenie Mapom Google, które na tej podstawie proponują miejsca warte odwiedzenia w okolicy. Google znalazł jeszcze jedno zastosowanie dla tych danych – raporty przemieszczania się ludzi, którzy zgodzili się na udostępnianie danych.

Spokojnie, COVID-19 Community Mobility Reports nie zawiera szczegółowych informacji o tym, kto był gdzie i kiedy. To ogólny, statystyczny raport o tym, jak zmienia się natężenie ruchu w miejscach publicznych. Zmiany są prezentowane procentowo i grupowane według różnych kategorii miejsc (parki, sklepy, apteki, osiedla mieszkalne i tym podobne). 

Raport dla wybranego regionu można pobrać jako plik PDF ze strony inicjatywy, nie daj się jednak zwieść możliwości wyszukania swojego miasta – dostaniesz raport dla Polski z podziałem na województwa.

Google COVID-19 mobility report

Czego można się dowiedzieć? W województwie łódzkim tylko o 29 proc. spadł czas spędzany w miejscach pracy, a o 74 proc. wizyty w obiektach handlowych i rozrywkowych. Tymczasem w województwie Małopolskim jest to odpowiednio 41 i 84 proc. W połączeniu ze znajomością realiów danego terenu i charakteru zatrudnienia mieszkańców można w ten sposób oszacować, jak nam idzie spełnianie zaleceń WHO.

Raport obecnie obejmuje 131 krajów oraz podział na stany w USA. Google pracuje nad zwiększeniem granularności i dodaniem kolejnych języków w najbliższych tygodniach. Te dane przydadzą się nie tylko w aktualnej sytuacji, ale także w przyszłości – wiedza o zwyczajach obywateli będzie dobrą podstawą do tworzenia zaleceń i praw na czas kolejnych epidemii.

Zobacz: Darmowe 10 GB dla wszystkich klientów Plusa i Plusha w ramach akcji #zostańwdomu
Zobacz: UPC: pakiet FILMKLUB na kwarantannę #zostanwdomu

Raporty powstały na podstawie danych zebranych ze smartfonów użytkowników, którzy mają włączoną historię w Mapach Google. Możesz tę funkcję wyłączyć w ustawieniach aplikacji Mapy Google. Przejdź do pozycji Ustawienia → Treści osobiste i przewiń do Ustawienia lokalizacji. Tu znajdziesz także polecenie usuwania wszystkich danych o odwiedzonych przez ciebie miejscach w jakimś okresie, w całości oraz ustawienia automatycznego kasowania.

historia lokalizacji google jak wyłączyć

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: Google, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu