DAJ CYNK

ZAiKS ostrzy zęby na miliony złotych prowizji ze sprzedaży smartfonów i tabletów

17.07.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3238

Ważne 5

9

ZAiKS, ZPAV, SAWP lobbują za rozszerzeniem listy tzw. czystych nośników objętych opłatami na wynagrodzenia dla twórców o smartfony i tablety - czytamy w Pulsie Biznesu. Ceny sprzętu mogą wzrosnąć.

ZAiKS, ZPAV, SAWP lobbują za rozszerzeniem listy tzw. czystych nośników objętych opłatami na wynagrodzenia dla twórców o smartfony i tablety - czytamy w Pulsie Biznesu. Ceny sprzętu mogą wzrosnąć.

Obecnie ze sprzedaży płyt czy odtwarzaczy MP3 Organizacje zbiorowego zarządzania (ZAiKS, ZPAV, SAWP) uzyskują od 1 do 3% wartości. Teraz OZZ liczą na znaczne rozszerzenie tej listy i pobieranie opłat w wysokości 1,5% wartości każdego sprzedanego smartfonu i 2% w przypadku tabletów (maksymalna przewidziana prawem stawka wynosi 3%). To przynajmniej kilkadziesiąt milionów złotych rocznie uiszczanych przez producentów i dystrybutorów (wartość polskiego rynku smartfonów i tabletów szacuje się na około 5,5 mld zł).

Złożyliśmy propozycje zmian w rozporządzeniu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich przyjęcie nie spowoduje wzrostu cen sprzętu elektronicznego, co potwierdzają przykłady z innych krajów europejskich, gdzie wprowadzono tego typu opłaty. Konkurencja na rynku powoduje, że producenci i dystrybutorzy sprzętu trzymają ceny w ryzach - przekazał w rozmowie z Pulsem Biznesu Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny ZAiKS.

Na zmiany stanowczo nie zgadzają się firmy zrzeszone w Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) oraz Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

Stoimy na stanowisku, że obłożenie opłatami smartfonów i tabletów nie ma sensu. Te urządzenia nie służą głównie do kopiowania muzyki, ale do jej odtwarzania z internetu. Powinniśmy iść z duchem czasu i znaleźć inne, kompromisowe rozwiązania, bo samej idei opłat na rzecz twórców nie jesteśmy przeciwni - komentuje dla Pulsu Biznesu Michał Kanownik, prezes ZIPSEE.

Źródło tekstu: Puls Biznesu

Komentarze
Zaloguj się
18. Zolmar
0

2014-07-18 22:37:28

"Obracanie w żart nic nie da - tym bardziej mnie to upewnia, ze jesteś jednym z tych co lubią mieć to za darmo ;-)"wio! Tylko anonimowość chroni cię przed procesem za publiczne zniesławienie mnie. Nie znasz mnie a oceniasz i oczerniasz. Twoja projekcja świadczy tylko o tobie.Gwoli informacji. Używam tylko legalnych programów po kilka tysięcy zł każdy, filmy oglądam z zakupionych bluray/''ów bo lubię świetną jakość obrazu i dźwięku także w muzyce.Pełna legalność nie stoi w sprzeczności z moją ochotą do żartów z głupoty prawnej, którą jak widać wspierasz.

Odpowiedz

17. wlo
-1

2014-07-18 19:15:29

Mnie wkurza nie opłata od nośników niech będzie, byle nie od wartości sprzętu - bo co ma za znaczenie czy mam chiński tablet za 150 zł czy wypasiony markowy za 2 tysiące? Ten sam plik mogę na nim trzymać - na droższym nie zyskuje przecież na wartości ta twórczość? Wkurza mnie pobieranie opłat od "puszczania" radia w miejscach publicznych - u fryzjera przysłowiowego np. Tu pierdzistołki z uokik powinny się zainteresować podwójnym opodatkowaniem ludzi. Przecież radio płaci już za puszczanie tego w eter!

Odpowiedz

16. wlo
-1

2014-07-18 19:12:20

Zolmar... Takie opinie jak Twoja, niestety, odbieram jako przejaw hipokryzji typowego Polaka ;-) Sorry. Nie wiem jak Ty to robisz, ja nie mam na półce czy w komputerze ani jednej płyty/pliku, za który bym nie zapłacił. Tak mam po prostu. Natomiast jak spotykam się ze znajomymi i rozmawiamy o muzyce czy o filmie - zawsze ilustrują to muzyką - jaka by nie była - mają niemal wszystko ;-) Bo jest, więc mają. Dyski całe - podpięte do telewizorów, bo już nawet nie do zestawu audio nawet... Byle grało i byle ktoś nie zaskoczył czymś czego mogę nie mieć - a jeśli nawet to chwila i mam ;-) Tak większość ludzi postępuje. Obracanie w żart nic nie da - tym bardziej mnie to upewnia, ze jesteś jednym z tych co lubią mieć to za darmo ;-) Z prowizji zaiks podobno niektórym wykonawcom całkiem nieźle się żyje - to tak a propos wątpliwości co do tego kto gros kasy zgarnia ;-)

Odpowiedz

15. ~
0

2014-07-18 19:01:08

@12 nie napisałeś całej prawdy. Pobierać można ale tylko wtedy gdy dany film czy muzyka już zostały opublikowane. Problem w tym że wiele firm-troli uzurpuje sobie prawo do wyłączności a organy władzy są po ich stronie w wyniku korupcji.

Odpowiedz

14. ~preed
0

2014-07-18 11:23:55

Kolejny smartfon kupię za granicą, nie dość,że taniej to serwis lepszy. Zaix złodzieje jakich wielu. Niektórzy pamiętają na czym się dorobił, kasety bez hologramu hahaha wtedy metal i disco oraz dm i wiele innych schodziło ze sklepow jak świerze bułeczki hhahaha. Niech teraz zapłacą podatek za każda kasetę bez hologramu, banda złodziei wprowadzających chaos...

Odpowiedz

13. Zolmar
0

2014-07-18 10:32:42

Podatek od podejrzenia o dokonanie przestępstwo - takie "prawo" to tylko w nibypaństwie można wymyślić. Opodatkujmy rolników od pijaństwa (zboże, ziemniaki, owoce > alkohol) , pracowników hut wsadzajmy do więzień (noże, tasaki, siekiery > zabójstwa), pracowników koncernów motoryzacyjnych obciążmy podatkiem na OC (samochody > wypadki) itd.

Odpowiedz

12. Blank
0

2014-07-18 10:22:38

@1, w Polsce masz prawo pobierać (i tylko pobierać) dowolne ilości muzyki i filmów czy ebooków. Bez ograniczen, oplat i zmartwień. Oczywiście wylacznie na własne potrzeby, ale pobieranie [tych] danych nie jest prawnie zabronione. Oczywiście te złodziejskie organizacje o tym nie informują i chcialyby to zmienić (czego oni by nie chcieli...), ale takie już teraz masz prawa. Po wprowadzeniu tego prawa, nie zyskasz żadnych nowych praw, po prostu ceny za poszczególne urządzenia się zwiekszą (i to o wiecej - znajac życie znacznie więcej), bo handlarze znajdą pretekst do windowania cen.

Odpowiedz

11. ~
1

2014-07-17 19:30:01

W końcu darmozjady ze służb specjalnej troski mogą się wykazać czymś pożytecznym. Czyli zaaresztować tych lobbystów pod zarzutem korupcji.

Odpowiedz

10. ~specjal2
1

2014-07-17 18:14:21

Szkoda gadać. Darmozjady apetyt mają duży. Oto propozycje ZAIKSU

Odpowiedz

9. ~StreżyńskaNaPrezydenta
0

2014-07-17 16:48:06

@8: ZAiKS i KRRiT rozumiem, ale czemuś się czepił UKE? W odróżnieniu od wielu urzędów państwowych, ten jeszcze jakoś działa (chociaż po zmianie "szeryfa" się pogorszyło).

Odpowiedz

8. ~cccp
2

2014-07-17 13:29:39

od lat ciagly problem z zaiks-em UKE KRRIT to jedno wielkie lobby które jest glodne musza miec kase nie licza sie z nikim oni musza miec kase wstyd to doprowadza do rozpadu i degrengolady w swiadczeniu uslug potem sie dziwia ze ludzie nie chca placic i nie beda placic

Odpowiedz

7. ~pabloki
2

2014-07-17 13:16:23

będzie opłata do tabletu itp. ale jeszcze.... jeszcze .....bo maaaaałoooo przy pobraniu muzyki też będzie opłata bo mało a artysta nie dostanie prawie nic , wszystko przez tzw. koszty administracyjne. gdzie my żyjemy? w jakimś dziwnym kraju.tymczasem na temat ZPAV znalezione w wikipedii"W 2009 roku organizacja, we współpracy z FOTA, policją i prokuraturą we Wrocławiu zorganizowała głośną konferencję prasową z okazji aresztowania właścicieli serwisu odSiebie.com m.in. pod zarzutem paserstwa[5]. W 2013 roku właściciele zostali uniewinnieni i oczyszczeni ze wszystkich zarzutów, zaś sąd wskazał niekompetencję organów ścigania oraz oskarżycieli posiłkowych w tej sprawie" co do projektu zaiksu i innych, zainteresowanych informuje że obecna minsiter kultury jest związana z uniwersytetm gdańskim - ja nic nie sugeruje,to tak dla jasności.

Odpowiedz

6. tMati
4

2014-07-17 13:12:48

Jeśli ktoś trzyma muzykę na karcie zewnętrznej (mała pamięć wewnętrzna, itp.), która jest już opodatkowana, to płaci podwójnie.

Odpowiedz

5. ~
-2

2014-07-17 12:41:48

znowu POpieprzony POmysł

Odpowiedz

2014-07-17 12:27:09

Opłata abonamentowa RTV za posiadanie odbiornika TV (nawet jeśli nie służy do oglądanie dennej TV), opłata za posiadanie smartfona czy tabletu (nawet jeśli nie służy do celów wymienionych przez darmozjadów z ZAIKS, ZPAV i skąd tam jeszcze)...Jakie jeszcze kolejne opłaty ZA COŚ TAM wymyślą i wprowadzą kolejne DARMOZJADY? Czekamy i mamy nadzieję że wykażą się kreatywnością.

Odpowiedz