DAJ CYNK

Xiaomi sprzedało 60 mln smartfonów w pierwszej połowie roku i nie jest dobrze

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6865

Chiński producent elektroniki Xiaomi opublikował dziś wyniki finansowe za drugi kwartał i pierwszą połowę 2019 roku. Wynika z nich, że smartfony sprzedają się nieźle, a przychody wciąż rosną, jednak dynamika wzrostu maleje, a ceny akcji spadają.

Według Xiaomi przychody firmy w drugim kwartale wyniosły 52 mld juanów (7,3 mld USD), co stanowi wzrost o 15% rok do roku. Na tę kwotę w blisko 62 procentach złożyły się smartfony. Z kolei w pierwszym półroczu 2019 całkowity przychód Xiaomi wyniósł 95,71 mld juanów (13,5 mld USD), co stanowi wzrost o 20,2% rok do roku

Zobacz: Wyniki Xiaomi po 1Q2019 - dwucyfrowe wzrosty najważniejszych parametrów
Zobacz: Xiaomi zarabia więcej mimo spowolnienia chińskiego rynku. Podstawowy cel na ten rok to globalna ekspansja

Mimo wzrostu przychodów producent ma powody do niepokoju. Osiągnięte 15% w drugim kwartale to nieco poniżej przewidywań rynkowych analityków, którzy szacowali, że Xiaomi podsumuje Q2 kwotą 53,25 mld juanów (7,54 mld USD).

Spowolnienie wzrostu Xiaomi to uboczny efekt przedłużającego się sporu między USA i Chinami. Wojna handlowa spowodowała w Chinach wzrost wsparcia dla firmy Huawei, której produkty były w efekcie chętniej kupowane niż urządzenia lokalnych konkurentów. Zmniejszenie dynamiki rozwoju Xiaomi widać też na giełdzie. Akcje Xiaomi gwałtownie spadały w ostatnich miesiącach, a od 24 kwietnia straciły 23,8 procent swojej wartości.

Zobacz: Xiaomi otwiera oddział R&D w Finlandii
Zobacz: Użytkownicy Xiaomi, jest Was już 500 milionów

Prezentując swoje wyniki, chiński producent poinformował, że dostawy smartfonów w pierwszym półroczu 2019 r. wyniosły 60 milionów sztuk. Z tego 32,3 mln to sprzedaż w drugim kwartale. Tyle samo Xiaomi sprzedało rok wcześniej (Q2 2018 - 32 mln). Ponieważ jednak średnia cena smartfonów Xiaomi wzrosła o pięć procent do około 999 juanów (141 USD), producent mógł się pochwalić wzrostem przychodów.

Z danych finansowych wynika, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się telewizory Xiaomi i to one mogą odpowiadać za częściowy wzrost przychodów. Po pierwszej połowie roku odbiorniki Xiaomi Mi TV pod względem sprzedaży zajmują pierwsze miejsce w Chinach i znajdują się wśród 5 najlepszych marek telewizyjnych na świecie. 

Xiaomi jest obecnie czwartym co do wielkości producentem smartfonów na świecie, po Samsungu, Huawei i Apple.

Zobacz: Redmi 8/8A, Redmi Note 8 - już wkrótce nowe premiery submarki Xiaomi
Zobacz: Nadchodzi Xiaomi Mi 9 5G. Telefon będzie miał ekran QuadHD+ i pojemniejszy akumulator

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: GizmoChina, Total Telecom

Źródło tekstu: GizmoChina

Tagi: xiaomi
Przewiń w dół do następnego wpisu