DAJ CYNK

Xiaomi otwiera oddział R&D w Finlandii

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5384

Xiaomi Finland Oy - pod taką nazwą zarejestrowany został fiński oddział Xiaomi. Chiński producent zamierza otworzyć w Finlandii nowe biuro badawczo-rozwojowe, a jego głównym celem będzie opracowywane technologie związanych z fotografią mobilną. 

Firma, której druga nazwa brzmi Xiaomi Technology Finland Oy, otwiera swoją siedzibę w Tampere. Zgodnie z dokumentami spółki data założenia to 20 maja 2019 r. Wynika z nich również, że liczba akcji Xiaomi Finland Oy wynosi 2 miliony, a cena jednej akcji to jedno euro. Wszystkie akcje spółki są zarejestrowane przez Xiaomi Technology Netherlands BV, czyli kolejny oddział Xiaomi, działający w Holandii.

Zobacz: Wyniki Xiaomi po 1Q2019 - dwucyfrowe wzrosty najważniejszych parametrów
Zobacz: Użytkownicy Xiaomi, jest Was już 500 milionów

Powstający w Finlandii oddział Xiaomi ma zająć się badaniami i rozwojem oprogramowania, systemów informatycznych i sprzętu telekomunikacyjnego oraz powiązanych usług. Tak wynika z oficjalnej dokumentacji, jak jednak podają fińskie media, konkretnie producent zamierza skoncentrować się na  rozwoju technologii związanych z aparatami w smartfonach

Zobacz: Xiaomi zarabia więcej mimo spowolnienia chińskiego rynku. Podstawowy cel na ten rok to globalna ekspansja
Zobacz: Xiaomi do końca roku chce mieć 150 sklepów w Europie. Obecnie Chińczycy mają ich niecałe 50

Xiaomi zajmie pomieszczenia, które są częścią dużego parku technologicznego Hermia w Tampere i w początkowym okresie działalności ma tam pracować 20 osób. Wybór tego regionu nie jest przypadkowy - w pobliżu miasta Tampere leży miasto Nokia, skąd wywodzi się  najbardziej znany fiński producent smartfonów i urządzeń telekomunikacyjnych. Mimo że firma Nokia ma główną siedzibę w Espoo, to w Tampere przez długi czas miała ulokowane swoje biura badawcze. Xiaomi liczy, że dzięki temu pozyska do współpracy ekspertów w dziedzinie mobilnej fotografii, którzy w czasach smartfonowej świetności Nokii przyczynili się do jej sukcesu.

Park technologiczny Hermia w Tampere

Powstanie działu R&D Xiaomii w Finlandii to najprawdopodobniej również efekt porozumienia biznesowego, jakie zawarły firmy Nokia i Xiaomi dwa lata temu. Umowa dotyczyła zacieśnienia współpracy w rozwoju technologii sieciowych oraz wzajemnego dostępu do patentów, posiadanych przez obydwu producentów. Wtedy też firmy zadeklarowały, że ich współpraca w przyszłości obejmie nowe dziedziny, takie jak internet rzeczy, sztuczna inteligencja czy rzeczywistość rozszerzona.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: suomimobiili.fi

Źródło tekstu: GizmoChina, suomimobiili.fi

Przewiń w dół do następnego wpisu