DAJ CYNK

Wyniki Nokii w 2Q2013

18.07.2013

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4197

Ważne 5

0

W II kwartale Nokia miała 5,7 mld euro przychodów, o 24% mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Strata operacyjna spadła z 824 mln euro do 115 mln euro.

W II kwartale Nokia miała 5,7 mld euro przychodów, o 24% mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Strata operacyjna spadła z 824 mln euro do 115 mln euro.

W II kwartale Nokia sprzedała 7,4 mln smartfonów (Lumii). 12 miesięcy wcześniej Finowie sprzedali 10,2 mln smartfonów, z czego 6 mln było opartych o już nie sprzedawanego Symbiana. W II kwartale 2012 roku Nokia sprzedała 4 mln Lumii. Tę zmianę dobrze widać na porównaniu średniej ceny smartfona - 12 miesięcy temu było to 151 euro, a teraz jest 157.

Pozostałych telefonów w II kwartale Nokia sprzedała 53,7 mln (4,3 mln dotykowych modeli Asha), o 27% mniej niż w II kwartale zeszłego roku. Średnia cena urządzenia spadła w tym czasie z 31 do 26 euro. Największe spadki w ilości sprzedanych telefonów zanotowano w Chinach (48%), a najmniejszy w Europie i na Bliskim Wschodzie (14%).

Źródło tekstu: Nokia, wł

Tagi: nokia
Komentarze
Zaloguj się
46. ~klatt
0

2013-07-22 13:40:35

Nie zmienia to faktu ze to system niszowy skoro dziennie aktywuje sie 1.5 mln androidów

Odpowiedz

45. ~
0

2013-07-21 09:19:47

nokia wg mnie skończyła się na E72, i to też jest smartphone. Mam lg 3d i w/w nokie i dziwnym trafem Nokia bardziej nadaje się do zadań specjalnych jakimi są rozmowy/smsy. LG to głównie internet, nawigacja. Muzyka to raczej nokia ze wzgledu na baterię. Że symbian to trup? No trup tylko wiecznie żywy (jak Lenin) i nadal działający, nawer po końcu świata w 2012 roku.

Odpowiedz

44. ~
0

2013-07-19 17:09:59

sumix to weź E72 ma to co chcesz.

Odpowiedz

43. ~sumix
0

2013-07-19 08:12:37

Chce następcy E52 -> telefonu z klawiaturą, z HD Voice, GPSem i darmowymi mapami, wyświetlaczem czytelnym w pełnym słońcu, doskonałą baterią. Kupie ? nie...? to biore solida.

Odpowiedz

41. pacman
1

2013-07-18 22:43:50

Faktycznie dzisiaj nie ma telefonów z klawiaturą, a są na nie odbiorcy, ale oni nie chcą cegły, nie chcą zółtej czy różowej topornej Nokii jak np. http://www.telepolis.pl/telefony/nokia-208,4,2,2391.html?t=1 ..E52 miała początkowo problemy, potem chyba ktoś pogonił podwykonawców z Azji co do jakości. Widocznie fimy nie chcą wyprodukować dobrego telefony bez dotyku...dlaczego ? A jak tam sprzedać nawigację i to płatną, jak tam zarabiać na aplikacjach, jak tam zarabiać na reklamach ? Gdyby cały czas wychodziły np. raz na 1,5-2 lata jakiś model jak E51, tylko że teraz z 5Mpix i lampą, jak jakaś Nokia Classic czy jakaś z serii N/E ale z aparatem trochę lepszym niż w E72, dobra bateria, wykonanie, telefon na lata...Telepolis sam chyba przytaczał informacje, że ludzie nie wiedzą jaki mają system, gdzie i jakie aplikacje mogą zainstalować/kupić, że nie wiedzą że ich telefon to "smartfon" xD A kogo to obchodzi jak to się nazywa wg speców od reklamy ? Telefon sprzed kilku lat z Symbianem miał podobne możliwości (nie mówię o przyjemności, szybkości działania, same możliwości). Sporo osób ma dotykowca bo to jest promowane, bo to jest dostępne, bo to daje operator ;) Np. Nokia 6500 classic czy inne modele sprzedawały się w kilkunastu mln, nie mówiąc o innych modelach, które miały czasami jeszcze lepszy wyniki, o których Nokia z WP może pomarzyć. Cofamy się dwa lata wstecz, wypuszczamy telefony z Andkiem i klasyczne, ale nie cegły...i sprzedaż byłaby wyższa, ale Elop bawi się jak dziecko jakąś zabawką.

Odpowiedz

40. pacman
1

2013-07-18 22:32:07

@39 johny11 ---- A nie słyszałeś, że Nokia z serią Lumia notuje najlepsze wyniki właśnie w Polsce czy innych "bogatych" państwach ? ;) Nokia się u nas nieźle sprzedaje bo Polacy cenią samą markę, a nie system. Jak ktoś bez fanatyzmu przeczyta mój wpis to dostrzeże, to że uważam WP za ciekawe zjawisko, ale które nie daje szans na sukces. Nokia z lidera stała się firmą z mniejszą sprzedażą niż firmy, o których nigdy byś nie pomyślał przy wyborze telefonu. Nie można użyć argumentu, że Nokia produkuje w Europie bo już tego nie robią. WPhone niech sobie będzie na rynku, ale Nokia ja już napisałem powinna w swoim interesie 2 lata temu zacząć wypuszczać telefony z Androidem albo zostawić Symbiana/MeeGo i do tego WP, a nie tylko WP, Chociaż bez marketingu, bez mody jaką ma dzisiaj Andek byłoby trudno, więc prędzej A + WP. Oba systemy nie są własnym systemem Nokii, ale jeden dawał szansę na dużą sprzedaż, na bezpośrednią walkę z firmą która odebrała Nokii najwięcej - Samsungiem. Nokia z samym WP przy tak powolnym wzroście nie ma szans na powrót jako lider. WP może być przyjemny, ale nie da Nokii wysokiej sprzedaży, ludzie nadal będą wybierać w salonach i sklepach Apple i telefony z Androidem, w tym głównie Samsungiem i to jest ta strata, a raczej brak szans na spróbowanie nawiązania walki.

Odpowiedz

39. ~Johny11
-1

2013-07-18 21:38:02

Wszystko co potrzebne w Nokii jest zawsze pod ręką na WP. System dużo prostszy, komfortowy i przyjemniejszy od Androida i do tego nawet na słabszych podzespołach się nie tnie. Znam bardzo wielu zadowolonych ludzi w WP8 np. z HTC 8S, czy Lumia 610, 710. Lumie na ulicy widzę dzień w dzień.

Odpowiedz

38. ~wania
2

2013-07-18 21:19:12

Ująłeś świetnie sedno sprawy "pacman", napisałeś to co ja bym sam napisał! Elop to "kret" Microsoftu, który ma doprowadzić Nokie do bankructwa i przejęcia jej za grosze przez tą firmę!

Odpowiedz

37. Hose
2

2013-07-18 21:18:44

Nokia jak zawsze od pewnego czasu idzie ostro w górę, Koń Elop Trojański robi swoje...

Odpowiedz

36. ~
1

2013-07-18 20:18:46

Nokia kiedyś robiła dobre telefony. Dziś to już nie to samo. Nie licząc telefonów dotykowych Nokia przeważnie produkuje niskobudżetówki ze słabymi parametrami (słaby wyświetlacz, bateria i aparat). Nie przepadam za obsługą dotykiem. Lubię telefony z klawiaturą. Myślę, że na dzień dzisiejszy tak jak już niektórzy pisali dobre są modele Nokia 6303 Classic (dobra bateria, ekran i aparat), Nokia 6700 Classic (to samo plus dodatkowo transmisja 3G), Nokia E52 (wbrew pozorom udany model ze względu na baterię, dobry ekran oraz WiFi, choć niestety aparat słaby) oraz Nokia E72 (to samo plus pełna klawiatura oraz dobry aparat). A W8, Android? No cóż, jak ktoś potrzebuje telefonu-zabawki (dla siebie/dziecka) to niech kupi dotykowca i ładuje prawie codziennie baterię. Jak dla mnie możliwości ww. Nokii są wystarczające (mam większość z tych modeli) i niczego więcej mi nie potrzeba w telefonie. Telefon ma dzwonić, szybko działać, bateria ma wystarczać na kilka dni bez ładowania. I tutaj ciekawostka, na Nokii 6303 Classic oglądałem film gdy byłem poza domem i cały obejrzałem a bateria nadal trzymała. Gry są jakie są, rzadko gram na telefonie a już na pewno nie na dotykowym bo nie lubię grać dotykiem. Niedawno szef zaproponował że da mi do karty SIM służbowej swój telefon dotykowy ale odmówiłem bo wolę swój z klawiaturą. Wiem, że każdy ma inne potrzeby itd., ale każdy powinien się zastanowić do czego chce używać telefonu i czy rzeczywiście mu to jest potrzebne.

Odpowiedz

35. ~
1

2013-07-18 20:17:33

Nokia kiedyś robiła dobre telefony. Dziś to już nie to samo. Nie licząc telefonów dotykowych Nokia przeważnie produkuje niskobudżetówki ze słabymi parametrami (wyświetlacz, bateria, Nie przepadam za obsługą dotykiem. Lubię telefony z klawiaturą. Myślę, że na dzień dzisiejszy tak jak już niektórzy pisali dobre są modele Nokia 6303 Classic (dobra bateria, ekran i aparat), Nokia 6700 Classic (to samo plus dodatkowo transmisja 3G), Nokia E52 (wbrew pozorom udany model ze względu na baterię, dobry ekran oraz WiFi, choć niestety aparat słaby) oraz Nokia E72 (to samo plus pełna klawiatura oraz dobry aparat). A W8, Android? No cóż, jak ktoś potrzebuje telefonu-zabawki (dla siebie/dziecka) to niech kupi dotykowca i ładuje prawie codziennie baterię. Jak dla mnie możliwości ww. Nokii są wystarczające (mam większość z tych modeli) i niczego więcej mi nie potrzeba w telefonie. Telefon ma dzwonić, szybko działać, bateria ma wystarczać na kilka dni bez ładowania. I tutaj ciekawostka, na Nokii 6303 Classic oglądałem film gdy byłem poza domem i cały obejrzałem a bateria nadal trzymała. Gry są jakie są, rzadko gram na telefonie a już na pewno nie na dotykowym bo nie lubię grać dotykiem. Niedawno szef zaproponował że da mi do karty SIM służbowej swój telefon dotykowy ale odmówiłem bo wolę swój z klawiaturą. Wiem, że każdy ma inne potrzeby itd., ale każdy powinien się zastanowić do czego chce używać telefonu i czy rzeczywiście mu to jest potrzebne.

Odpowiedz

34. pacman
2

2013-07-18 19:41:57

wspierany i reklamowany to jak miał rywalizować ?! Moża nie lubić Symbiana, WP, Androida, ale skoro traci się rynek skoro firmy jak LG, Sony, ZTE, Huawei sprzedają telefony z tym systemem, skoro większość z ww firm wyprzedziła Nokię to ...dlaczego ten człowiek postawił a) tylko na WP ?! b) tylko na jeden system ?! MS przecież ma Nokię gdzieś...zarabia na Andku, zarabia na WP, a Nokia...dla nich może upaść, najwyżej kupią tanio patenty ;) Dla jasności nie odrzucam WP, ale można było jeszcze przed przyjściem Elopa zedcydować się na S + A, M + A, WP + A itd. i to nawet jeżeli nie dałoby ogromnych zysków na Nokia nie zostałaby wyprzedzona przez LG czy ZTE xD Bo jak poczyta się posty na forach to ludzie pytali Samusng czy LG, Samsung czy Sony itd. Dlaczego ? Bo nie chcieli WP, bo to system który był afunkcjonalny, nadal ma spore braki, a jak ktoś chce prosty telefon to jest jakaś cegła np. Solid czy C905 czy inne telefon, po co WP skoro ludzie tak naprawdę nei potrzebują systemu ?! Ale ok, niech sobie będzie...tylko nie jako jedyna szansa bo to raczej obciążenie ciągnące na dno, a przynajmniej spowalniające. Ta strata marketingowa, pozycji marki jaką zanotowała Nokia głównie wobec Samsunga może być nie do odrobienia, tani telefon..Samsung, średnia półka Samsung, najwyższa SII, S3, S4, a może Note, Solid - w każdym segmencie zyskał Samsung, a odpowiada za to WP bo to system który ma swoją wizję, a ona ogranicza Nokie i widać efekty, nawet wchodząc w Andka i WP przynajmniej nie oddałaby rynku innym ww firmom.

Odpowiedz

33. pacman
2

2013-07-18 19:41:08

Niech dalej naiwni bronią WP, niech bronią Elopa..Telefony z Symbianem, który był martwy sprzedawały się lepiej niż te z WP xD Kiedy mieli jeszcze Symbiana to mieli dwa źródełka, teraz mają jedno i to znacznie gorsze. Jakim trzeba być a) idiotą b) szaleńcem c) koniem trojańskim - żeby sprzedawać telefony tylko z Windows Phone :D A wystarczyło pójść w Maemo + WP lub Androida i WP. Ktoś napisze, że WP jest lepszy ? W czym ?! Nie tnie się ? Telefony na Andku działają sprawnie, zresztą 512 dla WP to też czasami za mało, szczególnie patrząc przyszłościowo. Nokia powinna zarabiać, siedząc na Symbianie przynajmniej nie była uzależniona od Microsoftu i Symbian Belle był dobrym systemem, ale trzeba było wprowadzić go szybciej i dalej rozwijać, ale Elop tego nie robił bo wiedział od początku, że przecież nie może wybrać niczego innego niż...system swojego byłego pracodawcy ;) Symbian + Android, Symbian/Maemo + Andek = sprzedaż. Gdyby ludzie nie widzieli postawy i nie słyszeli słów Elopa to dalej część kupowałaby Symbiana, zresztą to widać po sprzedaży, że do czasu jego końca telefony z tym systemem sprzedawały się lepiej niż Lumie :D WP to system od początku słaby bo tak został napisany, chodzą plotki że WPhone 9 ma być napisany od nowa...WP nadaje się do telefonów pokroju 520/620 i niczego więcej. Nokia przez Elopa straciła bardzo dużo. Z lidera jest jedną z wielu firm, jej akcje ciągle spadają, tak samo jak sprzedaż smartphonów czy telefonów w ogóle. Mogli to wyhamowywać w prosty sposób, można nie trawić Andka, ale gdyby przy zmianie prezesa weszli w Androida i zaczęli rywalizować z Samsungiem to byłaby walka Apple vs Samsung vs Nokia, a tak...była walka Apple vs Samsung vs reszta. Ludzie wiedzieli, że Elop postawił na Symbianie i Maemo krzyżyk to jak mieli kupować telefony z ww systemami ?! Tutaj nie trzeba być człowiekiem z branży, wystarczy logika, jak prezes zachowuje

Odpowiedz

32. applefan_
-1

2013-07-18 19:08:56

Ani Windows ani Android Nokii nic nie daje, bo ani na jednym ani na drugim nie zarabia. Sprzęt produkuje każdy i to lepszy od Nokii.

Odpowiedz

31. ~Plum1973
0

2013-07-18 17:53:27

W tym artykule jest błąd, NOKIA produkowała smartfony do końca drugiego kwartału 2013, i informacja o tym fakcie podawał niedawno tenże sam Telepolis ;-}

Odpowiedz