DAJ CYNK

Wykluczenie Huawei z 5G? To byłoby deklaracją czysto polityczną...

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Wykluczenie Huawei z 5G? To byłoby deklaracją czysto polityczną...

Pytanie o wykluczenie firmy Huawei z budowy sieci 5G w Polsce pojawiało się już wielokrotnie, a prognozy nie były zbyt optymistyczne dla Chińczyków. Teraz jednak Marek Zagórski, odpowiedzialny za cyfryzację minister w KPRM, nieco studzi nastroje. Zapowiada też urzędowe e-wizyty.

Marek Zagórski, wcześniej minister cyfryzacji, a obecnie odpowiedzialny za cyfryzację minister w KPRM, udzielił wywiadu gazecie Dziennik Gazeta Prawna

Pytany o budowę sieci 5G w Polsce, Marek Zagórski powiedział, że rząd jest na etapie wypracowania wymagań bezpieczeństwa dla tego standardu sieci. Jednocześnie padła obietnica, że najpóźniej na początku 2021 r. UKE rozpocznie konsultacje aukcji dla pasma C.     

Zobacz: Szybki przetarg UKE na obsługę prawną aukcji 5G budzi wątpliwości

Minister odniósł się także do kwestii dopuszczenia na polski rynek 5G chińskich firm, przede wszystkim Huawei. W minionym roku ze sfer rządowych płynęły mało optymistyczne dla Chińczyków sygnały, które mogły sugerować wprowadzenie obostrzeń prawnych skutkujących wykluczeniem Huawei. Teraz jednak minister studzi nastroje.

Pracujemy nad ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która pozwoli nam zdefiniować dostawców wysokiego ryzyka. Dziś powiedzenie o jakimkolwiek dostawcy, że nie będzie miał dostępu do naszego rynku, byłoby deklaracją czysto polityczną. Musimy wypracować odpowiednie procedury i wtedy będziemy mogli wskazać konkretne podmioty. Nie jesteśmy, jak często się sugeruje, w awangardzie, już kilka państw przyjęło lub wdraża podobne regulacje u siebie, np. Szwecja

– powiedział Marek Zagórski w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

Minister ujawnił także niektóre plany rządu dotyczące cyfryzacji urzędów i wprowadzenia narzędzi komunikacji on-line. Obecnie trwają prace nad platformą, która pozwoli między innymi na tworzenia kursów e-learningowych dla administracji. Na tym jednak nie koniec – w dalszej perspektywie znalazło się powstanie platformy dla wideokonferencji, która posłuży nie tylko do zdalnej edukacji, ale i zapewni możliwość odbycia e-wizyty w urzędzie.

Zobacz: Do widzenia, Huawei? Projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafił do konsultacji

Jakie korzyści będą się wiązać z e-wizytami? Jak zdradził Marek Zagórski, takie wirtualne spotkanie za pomocą powstającej platformy byłyby równoważne z wizytą w urzędzie. Przed wdrożeniem takiego rozwiązania musi być jednak rozwiązana kwestia bezpieczeństwo, czyli wprowadzenie szyfrowanej komunikacji. 

Dobrze by też było, gdyby ta kryptografia była w bezpiecznych rękach. Nie ma mowy, by takie spotkania odbywały się za pomocą platform, które nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa

– dodał Marek Zagórski.

Ze słów ministra wynika, że e-wizyty urzędowe wejdą w życie już w 2021 roku, chociaż jest to uzależnione od możliwości zespołu, który zajmował się w ostatnim czasie systemem dla inspekcji sanitarnej.

Pełen tekst wywiadu dla DGP: tutaj.

Zobacz: Szybki przetarg UKE na obsługę prawną aukcji 5G budzi wątpliwości
Zobacz: Kiedy dystrybucja pasma 3,6 GHz dla 5G? Jest nowa data, poczekamy do wakacji

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna

Przewiń w dół do następnego wpisu